Повишен тон

Данас је Међународни дан борбе против насиља над старијима. Србија га дочекује уз податак да је 19,8% старијих особа доживело неки облик злостављања и насиља у трећем добу.

И без статистичких података није тешко видети да су старије особе међу најдискриминисанијим групама и да их често доживљавамо као терет. Чак и када нису изложени физичком или психичком насиљу, располаже се њиховим пензијама, очекује се да нам не сметају а да нам се нађу кад год и како год могу. Последице бројних видова дискриминације старијих особа су да су оне скрајнуте и практично социјално искључене. О квалитету живота старијих људи у нашој земљи сведочи и Глобални индекс старења према коме је наша земља међу 96 земаља у којима живи 90% светске популације старије од 60 година на 78. месту по квалитету живота старијих а на 92. по личним капацитетима јер је највећи број старијих од 55 година незапослено. О старењу и старима у Србији у „Повишеном тону" говоре Надежда Сатарић, из удружења „Amity", Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности Републике Србије, Љиљана Петровић из удружења „Ларис" из Чачка и Даница Шмиц, пензионерка и волонтерка Црвеног крста Савски венац.

Уредник и водитељ Ивана Весић.

Повишен тон Повишен тон

Autor:
Београд 202

Од понедељка до четвртка отварамо теме које нас муче и боле, оне о којима избегавамо да разговарамо aли и оне о којима разговарамо повишеним тоном. [ детаљније ]

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом