Повишен тон

Какву правну заштиту имају фотографије?

Предлог за тумачење једног дела Закона о ауторским и сродним правима које је поднео скупштински Одбор за уставна питања и законодавство, предлаже се да не подлеже "свака рутински израђена фотографија, која се појављује и преузима у електронском облику, без обзира да ли је оригинална духовна творевина аутора", престаје да ужива заштиту као ауторско дело. Ово тумачење наводно представља покушај да се отклоне нејасноће и непрецизности разумевања појма ауторског дела.
У ишчекивању усвајања/одбијања овог тумачења, у вези ког су се највише побунили фотографи и фоторепортери, а можда најмање новинари и медијске куће, разговарамо зашто је то тако, коме је у интересу овакво тумачење, шта може да донесе, и које могу бити шире последице, а које евентуалне добре стране. Чућемо мишљење које је понудио скупштински Одбор, али и шта о томе мисли Марко Ристић, фотограф и фоторепортер који се већ неколико пута борио на суду за заштиту ауторских права, као и Ђорђе Кривокапић из "SHARE" фондације која се бори за заштиту грађанских права у областима приватности, слободе говора, транспарентности и ефикасности власти и електронског надзора.


Водитељ: Круна Пинтарић

Повишен тон Повишен тон

Autor:
Београд 202

Од понедељка до четвртка отварамо теме које нас муче и боле, оне о којима избегавамо да разговарамо aли и оне о којима разговарамо повишеним тоном. [ детаљније ]

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње