Читај ми!

Jutarnji dijalog vlasti i opozicije – iza kulisa

Dijalog stranačkih predstavnika u Jutarnjem programu otpočeo je 1. jula. Tokom protekla četiri meseca, emitovano je osamnaest razgovora (ili pokušaja razgovora). Gosti su uvek dan ranije informisani o tome s kim razgovaraju i o kojim temama. RTS predlaže teme razgovora (to su uglavnom glavne vesti tih dana), ali ne bira goste po imenu i prezimenu, već ostavlja strankama da odluče ko od njihovih predstavnika može najbolje da predstavi njihove stavove o zadatoj temi ili, jednostavno, da govori u ime njih.

Ubrzo pošto je u Skupštini Srbije otpočeo međupartijski dijalog, počelo je i emitovanje razgovora stranačkih predstavnika u Jutarnjem programu. Pojednostavljeno rečeno, ono što se odvija na dva koloseka dijaloga, sada je i pred kamerama, uživo.

Četiri meseca kasnije, pošto je dijalog već završen i došlo se i do predloga sporazuma o izbornim uslovima (koji su neki potpisali a neki ne, ali najavljuje se njegova primena), ono što je u početku bilo tema razgovora (izborni uslovi) je promenjeno i već nekoliko nedelja razgovaramo o drugim temama koje su aktuelne (epidemija, dijalog Beograda i Prištine, odnos prema EU i sl. zavisno od nedelje do nedelje).

Plan je da se gledaoci informišu i o tim segmentima programa stranaka u Srbiji.

Sa kim su u studiju i o čemu će se razgovarati – obe strane koje gostuju uvek su informisane dan ranije, dok se poziv za gostovanje strankama upućuje bar dva dana ranije.

Izuzetak je bio samo poslednji dijalog, u petak, 29. oktobra.

Kako je u sredu uveče jedna strana otkazala gostovanje, dijalog planiran za četvrtak 28. je otkazan i u četvrtak su za petak pozvani drugi gosti.

Vrlo brzo, dobili smo potvrdne odgovore: iz DS-a su javili da je njihov predstavnik Dragana Rakić, a gotovo istovremeno iz SNS-a da njih predstavlja Vladimir Orlić.

I gospođa Rakić i gospodin Orlić su znali "ko je sa druge strane" – to ponovo naglašavam jer nema iznenađenja, svi gosti uvek znaju s kim će i o čemu sutra razgovarati.

Osim u jednom slučaju.

Kada smo u utorak, 7. oktobra, Stranci slobode i pravde i Srpskoj naprednoj stranci uputili poziv za gostovanje, nisam mogla ni da pretpostavim da ni ja kao voditelj do 10. oktobra ujutro neću znati ko su, u stvari, gosti.

Naime, nakon dva dana posredovanja i ugovaranja, u četvrtak sam informisana samo da ćemo sigurno imati goste. Ko će to biti, niko nije želeo da otkrije pre druge strane, tako da se ispostavilo – saznaćemo neposredno pred početak razgovora.

Kolege iz obezbeđenja i protokola negodovale su jer nisu znale ko će im se pojaviti na ulazu (a tog jutra gosti u Jutarnjem bili su i inostrani zvaničnici čiji dolazak podrazumeva poseban protokol koji podrazumeva da se zna ko u zgradu ulazi), a još nisam sigurna da li je više bilo komično ili tužno petnaestak minuta pred ulazak u studio čekati "goste iznenađenja" i gledajući kroz prozor kancelarije otkrivati ko će se u stvari pojaviti.

Došli su Borko Stefanović i Vladimir Orlić – jedan na ulaz u Aberdarevoj, drugi u Takovskoj.

I naravno – to nije normalna situacija.

Uopšte nije normalno da se pripremate za razgovor u kojem ne znate sa kim tačno razgovarate.

Niti da se tokom tzv. foršpana u Jutarnjem najavljuju neimenovani predstavnici stranaka, a uvek se gosti najavljuju po imenu i uz fotografiju. Nepotrebna "misterija" oko imena gostiju nije samo nepoštovanje RTS-a kao institucije, već brojnih gledalaca Jutarnjeg programa.

Zašto smo na to pristali? Zato jer su okolnosti takve da su mnogi preosetljivi, navijački raspoloženi... u takvoj situaciji odlučili smo da bar mi učinimo sve, makar i na sopstvenu štetu, da omogućimo da do razgovora uopšte dođe. Kako je izgledao, gledaoci su videli u programu.

I to je, u najkraćem, ono što prethodi i što se ne vidi u dvadesetak minuta programa. Istovremeno, to je i odgovor na pitanje "zašto neke goste namerno iznova zovem", a koje sam čula u nekim medijima (ne znam da li je postavljeno iz naivnosti ili neobaveštenosti ili je neki treći razlog u pitanju, ali nijedan nije opravdan).

Neki su gosti već počeli da se ponavljaju – neki će se ponoviti, zovemo sve opet, redom, ukrug. To je odgovor onim predstavnicima stranaka koji pitaju kada će ponovo doći na red.

Za njih i dodatna napomena: kolega Zoran Stanojević ima četiri gosta utorkom u emisiji "Reč na reč". Nastojimo da "promešamo karte" i da ne zovemo u istoj nedelji iste stranke, ukoliko je to moguće.

Za razliku od emisije "Reč na reč", koja ima strogo definisana pravila, u Jutarnjem programu nema utišavanja mikrofona. Jutarnji razgovori su pokušaj (koji ponekad i uspeva) da do razgovora dođe, da se dva gosta koji pretenduju na ozbiljno bavljenje politikom navedu da se ozbiljno ponašaju, da pokušaju da čuju i onog drugog.

Kao voditelj, trudim se (bez povišenog tona čak i kad su gosti bučni) da ih vratim na temu, da dobijem odgovor na pitanje i da upozorim, kad zatreba, da treba da se ponašaju primereno mestu na kom se nalaze i terminu u kom gostuju, da vode računa o načinu izražavanja... Da ne treba da viču, jer se i bez mnogo buke može saopštiti stav, pristojno i argumentovano.

Na pitanje koje se takođe čulo (u nekim medijima) tokom proteklih nedelja: "Kakva je to debata kad u njoj postoji i druga strana, a ne samo jedan gost koji bi saopštio svoj stav?", nemam odgovor.

Dijalog može biti pristojan ili ne, mogu mu se pripisati različiti epiteti, ali da bi postojao, u njemu, po definiciji, moraju da učestvuju dve strane.

I tu se voditelj ne računa – mi nismo ničiji politički protivnici, mi samo pitamo i vodimo računa da gledaoci našeg programa taj program i odgovore na pitanja čuju.

Dijalog je ogledalo političkog života u Srbiji u kom, primećujem, svako gleda samo svoj odraz. Ali, mnogi zaboravljaju da je svako sâm odgovoran za to da li će mu se dopasti slika koju u ogledalu vidi.

Spisak emisija Jutarnjeg programa u kojima su dijalog vodili predstavnici stranaka:

Jul: 

1. jul - Miloš Jovanović iz DSS-a i Vladimir Orlić iz SNS-a  

8. jul - Zoran Lutovac iz DS-a i Aleksandar Šapić iz SNS-a  

14. jul - Boris Tadić iz SDS-a i Ivica Dačić iz SPS-a 

23. julAris Movsesijan iz Nove stranke i Đorđe Komlenski iz Pokreta socijalista 

30. jul - Milica Đurđević Stamenkovski iz pokreta Zavetnici i Đorđe Milićević iz SPS-a  

Avgust:

3. avgustBoško Obradović iz Dveri i Jelena Obradović iz SNS-a 

12. avgustDobrica Veselinović iz "Ne davimo Beograd" i Dejan Kesar iz SNS-a 

19. avgustAleksandar Šešelj iz SRS- i Bojan Kostreš iz LSV-a 

27. avgustMiroslav Aleksić iz Narodne stranke i Vladimir Orlić iz SNS-a  

Septembar:

3. septembarVojin Biljić iz "Dosta je bilo"i Žarko Obradović iz SPS-a 

10. septembarBorko Stefanović iz SSP-a i Vladimir Orlić iz SNS-a   

16. septembarMilovan Jakovljević iz Dveri i Đorđe Milićević iz SPS-a 

23. septembar - Nebojša Zelenović iz "Zajedno za Srbiju" i Bojan Torbica iz Pokreta socijalista 

Oktobar:

1. oktobarTatjana Macura iz SMS-a i Nataša Mihailović iz SDPS-a  

7. oktobar Pavle Grbović iz Pokreta slobodnih građana i Nevena Đurić iz SNS-a  

14. oktobarMiloš Jovanović iz DSS-a (koalicija NADA) i Branimir Jovanović iz SDPS-a  

21. oktobarMiroslav Aleksić iz Narodne stranke i Đorđe Milićević iz SPS-a  

29. oktobarDragana Rakić iz DS-a i Vladimir Orlić iz SNS-a  

недеља, 22. децембар 2024.
5° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње