Kada zaveje do sela na Besnoj Kobili kod Vranja stižu vatrogasci-spasioci

Besna kobila kod Vranja je planina na najvećoj nadmorskoj visini u okrugu - 1922 metra. Uoči i tokom zime vatrogasci stižu i do najudaljenijih mahala i kuća, da obiđu ili pomognu meštanima. Sa vatrogascima spasiocima iz Vranja i Leskovca razgovarala je Danica Mirić.

Iako bez dužih snežnih padavina ovog decembra na Besnoj Kobili, dočekala nas je prava planinska zima na gotovo 2000 metara nadmorske visine. Na obroncima ove planine živi nekoliko stotina ljudi.

Pomoć meštanima u udaljenim planinskim selima i razuđenim mahalama, tokom zime, u zimskim uslovima i kada padne sneg, pružaju i donose vatrogasci spasioci. Na specijalizovanim vozilima mogu da dođu i do najzabačenijih kuća.

Ekipe iz Vranja i Leskovca idu zajedno na teren, ukoliko je zahtevnije područje ili složeniji zadatak.

"Naše intervencije su negde uvek iznad 1000 metara nadmorske visine, i u nekim vremenskim uslovima koji nam slede bude negde i do metar i po snežnog pokrivača, tako da u određenim situacijama je nemoguće da se dođe do određenih meštana ako nemate sanke i ekipe koje su osposobljene da to rade", kaže Vedran Tašković, načelnik Odeljenja za vanredne situacije u Vranju.

"U ranijem periodu kada nismo imali adekvatnu opremu sam transport lica koja smo spašavali i evakuisali bio je otežan, u ovom slučaju i dobijanjem opreme, sam naš posao je dosta olakšan, a produktivnost i broj spašenih lica je veći", navodi Nenad Simić, komandant Vatrogasno-spasilačkog bataljona Leskovac.

Kvadovima ili motornim sankama prevoze meštane do najbliže zdravstvene ustanove ili mobilne medicinske ekipe, dostavljaju lekove i namirnice u vanrednim situacijama.

"Ljudi koji očekuju pomoć i da će neko da im dođe, da im donese to, oni su onda previše srećni, zadovoljni jer je došao čovek koji će da ima pomogne i da im koliko-toliko dostavi hranu, da ih preveze do saniteta Hitne pomoći, da budu zbrinuti u Domu zdravlja, baš su presrećni. Prosto vide spasioca u nama", kaže Dejan Marinković, vatrogasac-spasilac.

Do domaćinstva porodice Cvetković u Gornjoj mahali, vodi krivudav put sa usponima i neravninama.

Sedmočlana porodica Cvetković je jedna od retkih koja je ovde tokom cele godine.

"Čist je vazduh ovdeka, voda, sve. Uživam kad sam ovde, vodu da popiješ i sve to jer je čisto. - A kad je baš prava zima i kad se ne vide putevi ni staze? Pa dobro, mi smo odavde, mi ne možemo da pogrešimo, znamo stazu iako se ne vidi. Motorne sanke koristimo kad već ne može lada niva da ide, da prevezemo unučiki u školu. -Ovako ih svakog dana vozite? - Da, svaki dan. I u vrtić kad su išle, sve", kaže Dragan Cvetković, iz Gornje mahale.

Pored Krive Feje koja je najveće selo na obroncima Besne Kobile, tu su još Musulj, Ploča, Crni Vrh. Kada puteve i staze zaveje sneg, sve je jedno veliko prostranstvo, a vatrogascima u orijentaciji pomažu meštani.

"Bez njih mi smo u nemogućnosti da nađemo neki objekat ili neku kuću na ovakvim terenima, u nekim vremenskim uslovima koji su daleko, daleko teži od ovih sada", kaže Vedran Tašković, načelnik Odeljenja za vanredne situacije u Vranju.

U toku zimskog perioda vatrogasci-spasioci imaju i do 100 intervencija u brdsko-planinskim predelima Pčinjskog okruga. Uvek su srdačno dočekani, kao sada u toplom domu porodice Cvetković.

среда, 16. април 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом