Prolećni uspon na vrh Beljanice u zimskim uslovima

Planinari iz 35 udruženja i klubova družili su se na planini Beljanici u okviru akcije "Pozdrav proleću na Beljanici". Kiša, sneg i orkanski vetar bili su dodatni izazov i nisu im pokvarili raspoloženje.

Planina je nepredvidiva i svakom vrhu višem od 1300 metara valja pristupiti ozbiljno i pre uspona proceniti sopstvene mogućnosti. U planinarskim krugovima Beljanica spada u srednje teške staze. Svakog proleća planinarsko društvo Beljanica iz Svilajnca organizuje uspon na tu planinu, a ove godine iz svih krajeva Srbije i iz regiona stiglo je oko 520 planinara.

"Došli su nam i naši drugovi Slovenci, očekujemo i neke iz Bosne tako da imamo dosta su se prijavili na ovoj akciji", kaže Milan Stojanović Čarli, potpredsednik Udruženja "Beljanica Svilajnac".

"Dolazimo iz Radovljice, to je jedan grad pored Bleda i tamo imamo svoje planinarsko društvo koje sarađuje sa beljaničkim planinarskim društvom već ja mislim 42, 43 godine. Srbiju volimo i još ćemo doći, ako bude zdravlje sigurno", navodi Rado Obid, planinar iz Slovenije.

Uspon na najviši vrh Beljanice pratili su članovi gorske službe spasavanja.

"Mi prosto pratimo te akcije da budemo u svakom slučaju ukoliko dođe do neke nesreće, povrede i tako dalje, čak mislim na mnogo blažim planinama Fruška Gora dolazi do povreda", kaže Ana Marović, pripadnica Gorske službe spasavanja.

Umesto priželjkivanog lepog vremena i dobre vidljivosti početak uspona pratila je kiša i magla, a već na oko 1000 metara nadmorske visine planinare je dočekao sneg. Na samom vrhu Beljanice na koti od 1339 metara jak vetar, vejavica i 4 stepena ispod nule. Bilo je vremena tek da se napravi po neka fotografija ili video snimak .

Inače prvo planinarsko društvo u Svilajncu osnovano je davne 1875. godine, a prvi planinar bio je apotekar Julije Draškoci. Tradicija se nastavlja, kao i ljubav prema prirodi i lepoj Beljanici novom nacionalnom parku u Srbiji.

петак, 18. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом