Meštani Velike Drenove čuvaju sećanje na nekadašnjeg poglavara SPC patrijarha Germana

U Velikoj Drenovi kod Trstenika, u selu gde se školovao i odrastao, podignut je spomenik patrijarhu Germanu, poglavaru Srpske Pravoslavne Crkve. Na njenom tronu bio je pune 32 godine, do 1990. godine, u nezahvalnom vremenu za očuvanje pravoslavne vere i crkve.

Spomenik patrijarhu Germanu, simbolično, stoji na temeljima zvonika stare crkve iz 1832. godine, u kojoj je služio njegov otac.

Kao dečak je sa ovog mesta sanjao o obnovi, već tada, naprslog hrama. To je i ostvario šest decenija kasnije, kao poglavar Srpske pravoslavne crkve.

Protojerej Miroslav Mihajlović, starešina crkve Hristovog Vaznesenja kaže da su u obnovi hrama učestvovali i meštani, te da će 12. avgusta slaviti 60 godina od osvećenja.

"Patrijarh German bio je na osvećenju, pa posle 20 godina kasnije. Poklonio je, svaki put, po neku knjigu koju čuvamo u crkvi sa njegovim potpisom", kaže protojerej Miroslav Mihajlović.

Čime se vodio vajar 

Autor skulpture patrijarha, koji blagosilja svakog ko dolazi u portu Vaznesenjskog hrama, je zavičajac, kao i svi okupljeni oko ove plemenite ideje.

Akademski vajar Dragoljub Dragan Dimitrijević, autor spomenika kaže da je prilikom rada uzeo u obzir vreme u kojem je živeo patrijarh German.

"A bilo je vrlo teško i za njega i za našu crkvu, kao i za našu veru. On je, međutim, jako dobro kroz to vreme prošao služeći svome narodu, a ne partiji koja je bila na vlasti u to vreme", ističe vajar.

Pripisuju mu se zasluge za obnovu Žiče, Studenice, Lazarice, kao i za dobijanje statusa zaštićenog dobra za mnoge naše značajne pravoslavne hramove u tadašnjoj Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji.

Posle 26 godina stolovanja, dobio je dozvolu za nastavak izgradnje hrama Svetog Save u Beogradu.

Ideja je da se škola koju je pohađao, jedna od 15 najstarijih u Srbiji, adaptira u muzej. Privode se kraju i radovi na parohijskom domu.

Meštani Velike Drenove, na taj način, odužiće se jednom od srpskih velikana, poteklih iz najpoznatijeg sela u dolini Zapadne Morave.

недеља, 06. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом