понедељак, 20.12.2021, 15:38 -> 16:37
Извор: РТС
Аутор: Даница Јовановић
Advent u Skorenovcu
U Skorenovcu kod Kovina, gde većinsko stanovništvo čine Mađari, počeo je Advent, vreme priprema za Božić. Selo je okićeno u duhu praznika, vikendom se održava vašar i priprema jedna humanitarna akcija.
U Skorenovcu se predstojeći Božić najavljuje okićenom velikom jelkom ispred crkve u centru sela i postavljanjem scenografije, koja simboliše mesto Hristovog rođenja, vitlejemsku pećinu. Prazniku se najviše raduju deca, a svi imaju četiri nedelje za pripremu.
"Četiri nedelje imamo adventsku krunu, na kojoj se nalaze četiri sveće. Svake nedelje zapalimo jednu sveću I kad stignemo do četvrte, znamo da će sledeće nedelje da nam stigne Božić", kaže Mihalj Satmari, predsednik Crkvene opštine.
Na božićnom vašaru meštani izlažu svoje rukotvorine. Prazničnu atmosferu dočaravaju novogodišnji ukrasi, a najviše pažnje privlače medenjaci.
"Mi ovde imamo razne vrste medenjaka i drugih kolača, koje su vaspitačice radile zajedno sa majkama i ukrašavale sa decom. I taj novac se skuplja za zabavište i onda se kupuju nove igračke", objašnjava Dubravka Molnar iz Skorenovca.
"Atmosfera je lepa. Slaba je izlaznost, valjda zbog ovog vremena, ali smo svi pozitivni, generalno očekujemo Božić", dodaje Kristina Varga iz Vojlovice.
Mesna zajednica priprema i jednu humanitarnu akciju u saradnji sa Crvenim krstom.
"Dogovor je takav da ćemo mi u Skorenovcu skupljati, pored odeće i razne namirnice, čokoladice, igračke, sve što je upotrebljivo i lepo, i pokloniti nekome", kaže Tivadar Bogoš, predsednik Saveta MZ Skorenovac.
Jedan od zaboravljenih seoskih običaja su "Husarske igre", kada se okupe momci I, uz ples I pesmu, obilaze devojačke kuće.
"Nekad davno momci nisu mogli da uđu kod devojke u kuću i onda su iskoristili tu priliku da uđu kod devojke, da isprobaju gazdu, da vide kako žive", dodaje Mihalj Satmari, predsednik Crkvene opštine.
Na Badnje veče meštane Skorenovca očekuje ponoćna misa i nakon toga najradosniji praznik.
Коментари