Kako se slažu mediteranska lavanda i vojvođanska ravnica

Na salašu nedaleko od Kanjiže, ovih dana se širi miris lavande. Iako joj ovde nije izvorno stanište, zahvaljujući preduzimljivosti Elvire Nađ, pokazalo se da je moguće gajiti lavandu u Panonskoj niziji. Vlasnica je pružila priliku onima koji žele da provedu jedan dan u berbi lavande.

Elvira Nađ je želela da porodičnom panonskom salašu koji se nalazi kod mesta Zimonjić, da mediteranski šarm. Neuobičajeno za ovo podneblje, pre šest godina zasadila je lavandu na pola hektara. Osunčana padina je brzo dobila novo lice, a ljubičasti cvetovi ukrasili su prostor.

Elvira Nađ, vlasnica salaša, podseća na lekovitost te aromatične biljke ali njenu začinsku vrednost.

Polje lavande otvorilo je Elviri preduzetničke ideje za izradu brojnih preparata koji sadrže lavandu. Salaš se u drugoj polovini juna i početkom jula pretvori i u turističku oazu, koju najčešće posećuju dame. Pravilo je da se kupuje papirna kesa, a dozvoljeno je ponedi lavande koliko može u nju da stane.

 Reka Šoti, iz Kanjiže, prvi je put u polju lavande. Za nju i njenu drugaricu berba je opuštanje i lep provod. Raduje se što će ubrani cvetovi osvežiti njen dom.

Tinde Tot iz Oroma, prednost daje kozmetičkim proizvodima od ove biljke.

Lavanda voli sunce, ali i peskovito zemljište, kojeg ima na pojedinim lokacijama u severnom Banatu i Bačkoj. U staništima pored mora lavanda se bere dva puta godišnje, ali u Panonskoj niziji moguće je samo jednom godišnje koristiti njene cvetove.

 

петак, 18. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом