Читај ми!

Kako industrija može da "sreže" troškove za struju, gas i grejanje

Srbija za sada uspeva da godišnje uštedi jedan odsto finalne potrošnje energije. Ozbiljno i sistemsko bavljenje energetskom efikasnošću ne znači uštede samo u domaćinstvima i ustanovama, već mora da obuhvati celokupnu privredu. Profesorka Mašinskog fakulteta u Nišu Mirjana Laković kaže za RTS da je Srbija u obavezi da ide u korak sa merama EU, a da će u suprotnom cene proizvoda rasti i neće biti konkurentni na evropskom tržištu.

Profesorka Mašinskog fakulteta u Nišu Mirjana Laković rekla je za RTS da je sa prvim Zakonom o efikasnom korišćenju energije 2013. godine, uvedena obaveza da industrija i drugi veliki potrošači štede energiju od jednog procenta godišnje.

"Svi veliki potrošači imaju obavezu da na godišnjem nivou ispostave račun resornom ministarstvu sa merama koje su primenjene u oblasti energetske efikasnosti, kao i sa merama koje se planiraju primeniti", objašnjava Lakovićeva.

Prema njenim rečima, privrednicima je važno da se ukaže kako da koriste obnovljive izvore energije, kao i da dobiju tačne informacije od struke.

Koje mere treba primeniti

Kada je reč o merama energetske efikasnosti koje treba primeniti u proizvodnom procesu i u radnim halama, Lakovićeva navodi da se u industriji može govoriti o opštim merama.

"Opšte mere su automatsko upravljanje procesima, uvođenje ispravnih merenja, praćenje potrošnje i kontrola procesa. Zgrade moraju biti izolovane. I održavanje prozorskih površina čistim doprinosi energetskoj efikasnosti", kaže Lakovićeva.

Objašnjava da je energetska efikasnost kada je proizvod istog kvaliteta, a da se za njegovu proizvodnju utroši manje energije.

"Prostora za unapređenje energetske efikasnosti uvek ima, kada govorimo o proizvodnim procesima koji se menjaju. Za sada se zakonskim rešenjima i činjenicom da poskupljuju energenti, i malim i srednjim preduzećima sve se više nameće energetska efikasnost kao način da budu rentabilni", objašnjava Lakovićeva.

"U obavezi smo da pratimo tokove EU" 

Direktive Evropske unije u toj oblasti su oštre i rigorozne. Pojedine kompanije potpuno su samoodržive: ne samo da imaju na krovovima solarne panele, energetski efikasno i ekološki prihvatljivo grejanje, već prerađuju i kišnicu u tehničku vodu koja im je neophodna.

Gošća Dnevnika kaže da smo u obavezi da idemo u korak sa tim merama.

"Dolazićemo u situaciju da će nam, ukoliko ne uvedemo takve mere, cene proizvoda rasti i nećemo biti konkurentni na evropskom tržištu. Imamo višestruke probleme i u energetici, a imaćemo i ekonomske, ukoliko ne budemo pratili tokove", upozorava Lakovićeva.

недеља, 22. децембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње