Читај ми!

Ako domaćinstvo hoće priključak za struju kome se javiti i šta sve treba od papira

U Srbiji je sve više novoizgrađenih stambenih i poslovnih objekta što zahteva i neophodnu elektroenergetsku infrastrukturu - nove trafostanice i niskonaposku mrežu. U odnosu na pre pet godina priključak za struju se znatno brže dobija, ali još ima građana koji se žale da dugo čekaju. Predrag Matić, direktor za planiranje i investicije u preduzeću "Elektrodistribucija Srbije" tvrdi da se rokovi poštuju, ali da problemi nastaju kod same fizičke izgradnje priključka, poremećaja cena na tržištu i neophodne isporuke materijala zbog rata u Ukrajini.

Predrag Matić navodi da je procedura priključenja na distributivni sistem električne energije definisana Zakonom o energetici i podzakonskim aktima i ista je za sve kategorije potrošača, i za individualna domaćinstva i stambene zgrade i industrijske komplekse.  

Dodaje da se priključenje obavlja na osnovu odobrenja operatora distributivnog centra, a to je EPS. Posebno naglašava da je moguće odobriti i priključiti samo objekte koji su legalni, što znači da su izgrađeni u skladu s pravosnažnom građevinskom dozvolom ili su ishodovali rešenje o ozakonjenju.

Takođe, podnosilac zahteva treba da dostavi i dokaz o pravu svojine ili prava korišćenja objekta. 

Kod samog fizičkog priključenja stranke i investitori su u obavezi da zaključe ugovor o snabdevanju  električnom energijom s izabranim snabdevačem i da dostave dokaz o ispravnosti instalacija.

"Zakonom su definisana dva roka. Prvi od 15 dana za izdavanje uslova i projektovanje priključenja u objedinjenoj proceduri u procesu dobijanja lokacijskih uslova i građevinske dozvole za objekat koji se priključuje. I drugi rok je takođe 15 dana za izdavanje rešenja za priključenje u upravnom postupku", objasnio je Matić.

Takođe, zakon propisuje i rok za fizičko priključenje objekta kada se završi izgradnja priključka, izgradi objekat i dostave svi navedeni dokumenti. Taj rok je 15 dana u objedinjenoj proceduri i sedam dana u upravnom postupku da se priključi objekat na sistem.

Zašto se građani žale  

Dosta građana se još uvek žali da se ti rokovi ne poštuju i da na priključenje čekaju i više meseci.

"Odgovorno tvrdim da se rokovi u elektrodistribuciji poštuju. Potencijalni problemi nastaju kod same fizičke izgradnje priključka.  Mi priključke gradimo preko izabranih izvođača radova, moramo da ishodujemo kao investitori celokupnu investiciono tehničku dokumentaciju i to nam oduzima dosta vremena", ukazuje Matić.

Takoće, navodi i da je problem rat u Ukrajini, jer je došlo do poremećaja cena na tržištu, rokova za isporuku neophodnog materijala koji koriste za priključke. 

Šta savetujete građanima koji kupuju stan ili grade kuću i žele priključak za struju? 

Ko su prozumjeri 

Elektrodistribucije od ove godine imaju još jedan posao priključenje takozvanih prozumjera. To su građani i preduzeća koji na svoje krovove stavljaju solarne panele, struju proizvode za sebe a višak daju u mrežu. 

"Postojeći korisnici prozvedu određeni objekat i proizvedenu energiju koriste za sopstvene potrebe, a eventualne viškove distribuiraju u elektromrežu da bi te viškove kasnije, kada je proizvodnja manja od potrošnje koristili. Mreža tu služi kao neko skladište električne energije", pojašnjava Matić.

Ističe da je velika zainteresovanost i da su do sada priključena 154 domaćinstva, 19 industrijskih objekata. Takođe, u postupku je još 245 domaćinstava, jedna stambena zajednica i 96 industrijskih korisnika.

Ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović istakla je u Petrovcu na Mlavi, gde je obišla kompaniju "Eko step pelet", da ugradnja solarnih panela može da doprinese smanjenju energetske krize i pozvala sve građane i privredne subjekte da se uključe u proizvodnju električne energije.

"Subvencija će biti dokle god bude bilo zainteresovanosti da se stavljaju solarni paneli na krovove kuća, fabrika, na kompanije. Mi mislimo u naredne tri do četiri godine da ćemo se isključivo baviti projektima energetske efikasnosti, subvencijama domaćinstvima i kompanijama", poručila je Mihajlovićeva.

четвртак, 28. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње