Читај ми!

Vazduh u više gradova Srbije jutros jako zagađen, padala pustinjska kiša

Vazduh u Beogradu jutros je bio jako zagađen, pokazuju podaci sajta "Beoeko". Na listi najzagađenijih svetskih gradova sajta "AirVisual", Beograd je u 11.20 bio na četvrtom mestu. Vazduh na Novom Beogradu bio je okarakterisan kao "opasan". U pojedinim delovima Evrope, pa i Srbije, jutros je pala prljava ili obojena kiša, obogađena peskom koji je stigao iz Sahare.

Beograd je, uz ruski Krasnojarsk, Delhi, Mumbaj, Skoplje i Vroclav, tokom jutra bio na listi deset najzagađenijih gradova na svetu.

Suspendovanih čestica PM 2,5 je, prema podacima sajta AirVisual u 10 sati u glavnom gradu Srbije bilo 14,3 puta više nego što je dozvoljeno.

Prema istim podacima, na Novom Beogradu je bilo prisutno čak 19,3 puta više PM 2,5 čestica nego što je prihvatljivo, pa je vazduh okarakterisan kao "opasan".

Povišene koncentracije zagađujućih čestica zabeležili su i uređaji Agencije za zaštitu životne sredine.

Istovremeno, sajt Beoeko je kvalitet vazduha u glavnom gradu ocenio kao "jako zagađen" i to na skoro svim mernim stanicama u prestonici.

Kada je vazduh "jako zagađen" ozbiljne zdravstvene tegobe se mogu očekivati i kod zdravih osoba i u osetljivim grupama populacije, navedeno je na sajtu. Osetljive grupe su stari, deca, osobe sa oboljenjima srca i pluća.

Preporuka je da se izbegavaju sve fizičke aktivnosti u spoljašnjoj sredini, da se skratiti boravak na otvorenom i preusmeri obavljanje uobičajenih aktivnosti u zatvoreni prostor dok se ne poboljša kvalitet vazduha.

Takođe, sajt AirVisual je vazduh u Valjevu jutros okarakterisao kao "veoma nezdrav", a u Novom Pazaru, Vranju, Čačku, Nišu, Paraćinu, Zemunu i Lazarevcu kao "nezdrav".

Padala i pustinjska kiša

Na pojedine delove Evrope, uključujući i Srbiju, jutros je pala prljava ili obojena kiša "obogaćena" peskom koji je do Balkanskog poluostrva stigao iz Sahare i Maroka.

Pesak iz Sahare do Srbije stiže pomoću vetrova, oblaka i kiše, ali da bi se to dogodilo, potrebno je da se poklopi više faktora.

Obojene padavine se često ne primete jer ih uglavnom zameni obična kiša koja spere ostatke, ali ukoliko je padao samo kratak pljusak, na površini tla, automobila i drugih objekata ostaje žuti ili crveni talog.

Stručnjaci kažu da ovakve kiše, prvenstveno zbog hemijskog sastava peska, ne bi trebalo da ostavljaju nikakve negativne posledice.

среда, 02. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом