уторак, 08.03.2022, 09:25 -> 18:35
Извор: РТС
Prvi pacijenti u novoj kuli Kliničkog centra Srbije – kako će izgledati dinamika preseljenja
Pre osam dana svečano je otvorena nova kula Univerzitetskog kliničkog centra Srbije a juče su na Kliniku za gastroenterologiju, stigli i prvi pacijenti. Direktor Urgentnog centra dr Marko Ercegovac istakao je za RTS da ne smemo da izgubimo vreme u urgentnoj medicini i da je zato sve to i napravljeno. Očekuje da kompletan centar bude završen do 2024. godine.
Na 12. spratu nove kule Univerzitetsko-kliničkog centra Srbije nalazi se Klinika za gastroenterologiju sa 60 kreveta, a sobe su uglavnom dvokrevetne.
Marko Ercegovac kaže da trenutno na toj klinici ima desetak pacijenata, jer je bila ideja da prilikom njihovog prelaska iz stare zgrade u novu smanje broj i da realno počnu iz početka.
"Dogovorili smo se da prvo popunimo kulu od četvrtog do 12. sprata a onda idemo poluintenzivne nege klinike, tj. Urgentnog centra i na kraju intenzivne nege. To nije lak posao, to znači da faktički svaki dan prevodimo po jedan sprat ili jednu kliniku. Krenuli smo juče i nadam se uspešnim danima kao što je bio ovaj", rekao je Ercegovac.
Kako će se pacijenti obaveštavati
Naveo je da je svaka od tih klinika znala da će u sledeće dve do tri nedelje biti prevod u ovu ustanovu i onda su svi oni obaveštavali svoje pacijente koji su imali zakazane prijeme da znaju kada će doći.
"Tako da svaka klinika obaveštava svoje pacijente gde je prijem, tj. da neće biti više na Internoj A ili Urgentnom, već na nekoj drugoj klinici, odnosno novoj kuli", precizirao je Ercegovac.
Posebno je istakao uslove u kojima će se pacijenti lečiti.
"Ta Interna A je klinika s početka 20. veka, zgrada sa sobama između šest i 12 pacijenata. Ovo je ipak komoditet od dva kreveta ili soba s jednim krevetom i toaletom i to je velika razlika i komfor za same pacijente. Olakšava i ljudima koji rade posao", rekao je on.
"Ne smemo da izgubimo vreme u urgentnoj medicini"
Ercegovac je istakao da su napravili jasnu distinkciju šta je važno, a šta je manje važno. Na osnovu toga su, kako je ukazao, postigli ono što nikad nije bilo do sada u Kliničkom centru Srbije, delimično samo u nekim ustanovama – a to je da su lekari urgentne medicine koji su, za razliku od ranije prakse, zajedno s iskusnim trijažerima, tehničarima, radili pravu prvu trijažu.
"Potvrdilo se da ne smemo da izgubimo vreme u urgentnoj medicini zato je to i napravljeno. Svi pacijenti koji su hitni po stepenu hitnosti ulaze u tri boje, crvenu, narandžastu i žutu. Oni koji nisu hitni sačekaće svoj pregled kao i do sada u ambulantama gde ih čekaju specijalisti", objasnio je Ercegovac.
Dodao je da su morali da – kako bi završili određene celine – ukradu drugi deo faze, tako da su već započeti neki radovi, kao što su sale za koronarografiju, angio-sale i još sedam operacionih sala koje pripadaju drugoj fazi već su započete.
Radovi na njima su već velikim delom odmakli i očekuje da se u sledeća dva meseca to i završi. Time su onda na neki način ceo operativni blok kompletirali.
"Takođe, deo koji je već započet, kao što su dnevne bolnice hematologije, hepatoonkologija i gastroonkologija, privode se kraju i ja mislim će u sledećih 15 do 20 dana i one biti gotove. Tako da smo veliki deo već započeli i privodimo kraju", rekao je direktor Urgentnog centra.
Naglasio je i da bi kompletan Klinički centar trebalo da bude gotov za godinu i po dana do dve, odnosno 2024. godine.
Коментари