Читај ми!

Kako rade simulatori za plovidbu i letenje na Vojnoj akademiji

Konkurs za prijem na Vojnu akademiju traje do kraja meseca. Kadeti tokom studija, pored praktične obuke i vežbi na terenu, vežbaju i na simulatoru.

Pre nego što sednu u pravi simulator, na kojem uvežbavaju poletanje, letenje i sletanje, kadeti savladavaju svaki deo kokpita, pažljivo i temeljno.

"Dosta nam pomaže prilikom onih osnovnih stvari koje ne možemo da vidimo pre nego što uđemo u avion, kao što je npr. pokretanje, rad sa instrumentima, sve ono što nam je potrebno da podesimo pre leta, kako bismo mogli da izvršimo let", objašnjava kadet Strahinja Stanković sa smera Vojno vazduhoplovstvo.

Potpukovnik docent Aleksandar Knežević, nastavnik letenja na Katedri za vojno vazduhoplovstvo, navodi da je njegova svrha pre svega da kadeti vide kako ti uređaji rade.

"Pošto ovde imamo scenario za aerodrom ‘Nikola Tesla’ i aerodrom Batajnicu, Vršac i druge aerodrome u državi, mogu da uvežbaju te procedure poletanja i sletanja bilo vizuelno, bilo instrumentalno", dodaje potpukovnik Knežević.

Očekuje se postavljanje kabine aviona sa svim prekidačima i palicama, kako bi osećaj bio što približniji realnosti, kažu na katedri.

Za obuku pripadnika Rečne flotile na vojnoj akademiji je simulator broda.

"Ono što se dešava na simulatoru zaista bi se dešavalo u pravoj situaciji. Ukoliko izaberemo brod koji nama odgovara po karakteristikama i definišemo parametre sredine, tako bi se stvarno dešavalo i u realnoj situaciji. To nama olakšava obuku", kaže kapetan fregate Milan Kresović, saradnik u nastavi za rečne jedinice.

Pored ova dva simulatora, Vojna akademija poseduje i simulator za gađanje iz pušaka i pištolja, kao i centar za simulaciju taktičkih vežbi, ali zarad praktične nastave koriste se i pravi delovi ratne tehnike.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом