Читај ми!

Decenija i po od uvođenja evropskog broja za prijavljivanje nestanka dece

Obeleženo je 15 godina evropskog broja za prijavljivanje nestanka dece. Od njegovog pokretanja do danas, operateri telefonskih linija širom Evrope odgovorili su na preko dva miliona poziva i pružili podršku u više od 70 hiljada slučajeva nestale dece. U Srbiji je ovaj broj 2012. godine uvela organizacija Astra, kao odgovor na potrebu da se ubrzaju potrage za nestalom decom i učine efikasnijim.

Hristina Piskulidis iz "Astre" navodi da je ukupno zabeleženo oko 4.000 poziva, a samo tokom prošle godine 752, što je, kako je navela, godišnji prosek. 

"Evidentirana su 123 slučaja nestale dece (75 devojčica i 48 dečaka) i skoro svi su pozitivno rešeni", navodi Hristina Piskulidis iz Astre.

U razgovoru za Magazin na Prvom Radio Beograda 1, ona objašnjava da međutim slučajevima dominiraju bežanje od kuće i roditeljske otmice.

"Otmice od strane trećih lica su najređe i čine svega tri odsto. Nažalost, kada se dogode, one su obično u svrhu trgovine što podrazumeva dugotrajnu eksploataciju dece. Posledice i traume su duboke, pa je i proces rehabilitacije i reintegracije duži i komplikovaniji", napominje sagovornica Radio Beograda 1.

Posredstvom linije 116000 ubrzava se potraga, jer nevladine organizacije svojim kanalima mogu brže da prošire informaciju o nestalom detetu. Smisao tog broja je mnogo više u podršci roditeljima tokom potrage, pre svega psihološke i emotivne, a onda i detetu, ako je pretrpelo neki vid eksploatacije.

"To znači angažovanje ljudi različitih struka, od lekara i psihologa do pravnika. Gotovo svi oni, pa i operateri SOS telefona rade volonterski i to otvara ozbijnu priču o održivosti takvog sistema. Iako je linija zvanično licencirana, država je ni na koji način finansijski ne podržava", naglašava Hristina Piskulidis.

Sada je sve aktuelnija priča o uvođenju Amber Alert sistema za brzu potragu koji bi zahvaljujući novim tehnologijama potragu učinio efikasnijom. Sličan sistem već postoji u nekim evropskim zemljama i iskustva su jako dobra, ali i u tom slučaju se podrazumeva da država mora da stane iza njega i izdvoji budžetska sredstva.

Možda je dobra vest u tom smislu da su MUP Srbije i Fondacija Amber Alert potpisali Memorandum o razumevanju, koji bi trebalo da unapredi aktivnosti na polju pronalaska nestale dece.

U većini evropskih zemalja linijom 116 000 upravljaju nacionalne organizacije specijalizovane za slučajeve nestale dece. Čine ih profesionalci i obučeni volonteri koji se bave prevencijom i praćenjem slučajeva nestale dece, kao i pružanjem psihološke podrške i pravne pomoći porodicama dok policija traga za njihovim nestalim detetom.

Petnaestogodišnja praksa je pokazala da je stabilno finansiranje ono što garantuje njihovu efikasnost.

среда, 02. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом