Читај ми!

Održana komemoracija ubijenim civilima u Gruborima, Hrvatska donela odluku o obnovi sela

U selu Plavno pored Knina i njegovom zaseoku Grubori održane su komemoracije ubijenim civilima koje su u akciji tz. čišćenja terena pre 26 godina pobili pripadnici Antiterorističke jedinice "Lučko".

Potpredsednik Vlade Hrvatske Boris Milošević podsetio je okupljene da za šestoro ubijenih civila u Gruborima, većinom staraca i starica niko nije osuđen, ali da je vreme da mržnja prestane i da se ne prenosi na buduće generacije.

"Nemojmo dijeliti žrtve na naše i njihove niti zločine jednih opravdavati zločinima drugih. Zašto ne bi oprostili bez čekanja druge strane, koja god to druga strana bila. Lani sam rekao da je vrijeme da mržnja prestane i da se ne prenosi na nove generacije, jer samo tako možemo graditi zajedno bolju Hrvatsku i da je to politika ove vlade. Sam oprost nije legitimacija zločina", rekao je Milošević.

Ljudima koji su nekada živeli u Gruborima i danas nije jasno zašto su vojnici 20 dana nakon "Oluje" došli u njihovo selo i pobili starce.

Poslanica u hrvatskom Saboru Anja Šimpraga smatra da ubice, ipak, nisu uspele u svom naumu, jer se život u Gruborima nastavlja.

"Prema onome što se ovdje dogodilo trebalo je u ovom zaseoku Gruborima, ali i cijelom Plavnu da ne budu žive duše, da se ne čuje ljudskoga glasa, da nestanu kuće i kućišta, da smrt pobjedi život, a zaborav potisne sjećanja. Oni koji su htjeli da tako bude i koji su počinili strašan zločin i ostali nekažnjeni i nesuočeni sa svojim zločinom nisu računali na to da će se žive duše koje su odavde prognane vratiti", istakla je Šimpraga.

Hrvatska Vlada pre nekoliko dana je donela odluku o revitalizaciji Grubora u kojima će obnoviti kuće i infrastrukturu. Ali, ljude koji na lepu reč čekaju 26 godina skepsa teško napušta.

Posebni izaslanik predsednika Srbije Aleksandra Vučića, Veran Matić pozdravio je odluku o revitalizaciji Grubora.

"Do sada je država u odnosu prema Gruborima zakazala u svemu u čemu je mogla - sprečavanju masakra i paljenju sela, kažnjavanju onih koji su zločin počinili, nije omogućila povratak, ometala je pravdu. Na kraju je i sud priznao da se zločin dogodio, ali da on ne raspolaže dokazima na osnovu kojih bi mogao da kazni odgovorne počinioce. Sa obnovom Grubora pokazala bi da u konačnici nije u svemu zakazaal", rekao je Matić.

Život kakav je nekada ovde bujao nikada se ovde više neće vratiti. Međutim, oni koji se godinama bore za dostojanstvo ljudi ovoga kraja, ipak, zadržavaju skepsu, nadu ne gube.

Bivši stanovnici Grubora su oplakali svoje mrtve i počastili goste koji su im doneli lepe vesti o obnovi i novoj šansi za povratak. Ostaje činjenica da desetine i stotine drugih srpskih sela i zaseoka u Republici Hrvatskoj još uvek čeka da im država vrati kvalitet života, barem onakvu kakvu im je u "Bljesku" i "Oluji" namerno uništila.

четвртак, 10. април 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом