Српски посланици напустили Сабор, након расправе о новом закону о споменицима

Већина посланика у Хрватском сабору подржала је у расправи уклањање надгробних споменика постављених након 30. маја 1990. који, како сматра Влада као предлагач, "величају српску агресију на Хрватску", а током расправе посланици Самосталне демократске српске странке (СДСС) напустили су седницу. 

Посланици десног Домовинског покрета (ДП), партнера у Влади ХДЗ-а премијера Андреја Пленковића, нису крили задовољство што је закон о гробљима и уклањању српских споменика особама страдалим у последњем рату и на ћирилици, а које они без изузетка називају "четничким", стигао на усвајање на њихову иницијативу. 

Представници српске мањине у хрватском Сабору, предвођени Милорадом Пуповцем, након расправе са посланицима Домовинског покрета, напустили су синоћ седницу. Пуповац је претходно рекао да се ствара утисак да је по целој Хрватској “разасуто четничко гробље”, а што, каже, није истина.

Рекао је и да постоје људи којима сметају и знамења која се повезују са усташком идеологијоми и идејом, а која се такође могу наћи на појединим гробљима, али и на споменицима изван њих, који такође вређају нечија верска и национална осећања. 

“Водите рачуна да не идете предалеко са поверенствима, са жупанијама и с чишћењем гробаља. Било да је риеч о таксама или симболима”, рекао је Пуповац.

На то је реаговао Србин из Вуковара, из Домовинског покрета, Предраг Мишић поруком да оде на меморијално гробље  где су сахрањени хрватски бранитељи и тамо нађе иједан натпис којем пише било шта што је увредљиво. 

“На сваком споменику четнику пише да је погинуо бранећи српску земљу у Хрватској. Разумете ви то јако добро, само нећете да разумете”, рекао је Мишић. 

Пуповац му је одговорио да се СДСС залагао за то да се не продубљују сукоби и да се уклони оно што смета.

“Оно што ће свима вама сметати, нас није страх. Знам да вам ми сметамо овде, али нас није страх”, рекао је Пуповац, након чега је са посланицима СДСС напустио седницу.

Предлог о рушењу подржали и опозициони посланици

Иако су неки покушаји и претње уклањања споменика Србима постојали и раније, Стипо Млинарић (ДП) негирао је да ће уклањати плоче на ћирилици, ако на њима пише само име и презиме покојника и датум рођења и смрти.

Али ће, казао је, уклонити гробницу и маузолеј у Борову Селу Вукашину Шошкочанину и друге, како је навео, четничке споменике на Банији и на другим подручјима Хрватске.

“Господине Пуповац, такве ћемо скидати. Има их на стотине”, навео је Млинарић и показао неколико фотографија споменика који су већ означени за рушење.

Уклањање споменика са гробаља у Хрватској, који на било који начин вређају осећања Хрвата, подржали су посланици опозиционог Моста, независни посланик Јосип Јурчевић као и посланици најутицајније опозиционе СДП. Посланица (СДП) Јасенка Аугуштан-Пентек у синоћњој расправи је рекла да сматра да начин спровођења предложен закона може отворити озбиљне политичке и правне проблеме. 

“Постоји стварна опасност да се уклањање споменика претвори у селективно-политички обрачун уместо у усклађено и правно утемељено уређење простора”, рекла је она, пренела је Хина. 

Осврнула се и на упозорења верских заједница, посебно бошњачке и јеврејске, које су указале да њихова верска правила не допуштају премештање посмртних остатака, осим у изузетним ситуацијама. 

И Миро Буљ (Мост) упозорио је да би се одређене ствари требало договорити са верским заједницама око начина управљања гробљима, указавши да велики број гробаља ње у власништву локалне самоуправе.  

Потпредседник Владе и министар Бранко Бачић рекао је да се законом о гробљима предвиђа уклањање споменика постављених након 30. маја 1990., који, како је навео, величају српску агресију на Хрватску, како се не би отворио пут ширем историјском ревизионизму и даљим поделама у друштву. 

Навео је да је једна од најважнијих ствари која се уређују предложеним законом то што се уклањају гробна места и спомен обележја супротна основним одредбама и највишим вредностима прописаним Уставом и осталим позитивним прописима.

субота, 12. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом