SAD: Tesna trka republikanaca i demokrata na međuizborima
Sudeći po prvim rezultatima nijedna strana neće odneti veliku pobedu, republikanci imaju šansu da preuzmu Kongres gde vode sa 198 prema 173 dok je za pobedu potrebno 218, a demokrate da zadrže većinu u Senatu u kome je trenutni odnos 48 prema 47 od 100 mesta.
Кандидати за сенаторе из Џорџије у другом кругу
Сенатор савезне државе Џорџије Рафаел Варнок из редова демократске странке и републикански изазивач Хершел Вокер одмериће снаге у другом кругу избора за Сенат 6. децембра, јер ниједан није добио потребну, законом предвиђену већину у првом кругу.
Избори у Џорџији који имају изузетан значај пошто би могли да одреде која ће партија контролисати горњи дом Конгреса.
Припремила Јелена Терзић
Дописник РТС-а из Вашингтона: Резултати и даље неизвесни
Извештај Ненада Зафировића (12.00)
У Вермонту, Мичигену и Калифорнији гласали и на референдуму – изгласано право на абортус
Грађани државе Мичиген су, осим на међуизборима за чланове Конгреса, гласали и на референдуму о праву на абортус.
На основу 85 одсто пребројаних гласова, за уставом заштићено право на абортус гласало је 55,6 одсто бирача, док је против било 44,4 процената.
У Мичигену је, према закону донетом 1931. године, забрањено обављање абортуса, а овим референдумом, право на абортус биће законом заштићено.
И у Калифорнији је, уз доста убедљивију већину, изгласано уставом заштићено право на абортус. За је гласало 65,2 одсто, док је против било 34,8 процената бирача. Право на абортус убедљиво је, са 76 одсто гласова за, изгласано и у Вермонту.
О истом питању гласало се и у Кентакију, али и даље је неизвесно која је страна превагнула.
У Мериленду и Мисурију легализована марихуана
У Арканзасу, Мериленду, Мисурију, Северној и Јужној Дакоти одржани су референдуми о легализацији марихуане у рекреативне сврхе.
Легализација је изгласана у Мисурију – за је гласало 53,1 одсто бирача. У Мериленду је већина била још убедљивија. За легализацију гласало је 65 одсто грађана.
Против легализације гласали су бирачи у Арканзасу и Северној и Јужној Дакоти.
ОпширнијеКраће
Максвел Фрост први припадник "генерације З" у Конгресу
Демократа Максвел Фрост биће први припадник такозване "генерације З" (рођени између 1997. и 2012) у америчком Конгресу.
"Ушли смо у историју! Не отписујте младе људе", написао је Фрост на Твитеру након победе.
I am Congressman-Elect Maxwell Alejandro Frost and I will be the first member of Generation-Z in the United States Congress.
Недељковић: Међуизбори у САД значе страни која није на власти да поврати снагу
Др Стеван Недељковић, доцент на Факултету политичких наука у Београду рекао је за РТС да је врло тешко пратити изборе у САД и да анкете врло често греше.
"Међуизбори у САД су значајни због равнотеже и значе оној страни која није на власти да поврати снагу", напоменуо је Недељковић у Јутарњем програму РТС-а.
Разговор Јасминке Симић са Стеваном Недељковићем
Изабрана прва гувернерка из ЛГБТ популације
Тужитељка америчке државе Масачусетс Мора Хили (51), постала је прва гувернерка једне државе у САД која се отворено декларисала као припадница ЛГБТ популације.
Она је победила републиканца Џофа Дила, кога је подржавао бивши председник Доналд Трамп.
"Желим да кажем нешто свакој малој девојчици и свакој младој ЛГБТ особи. Надам да ова победа показује да можете бити шта хоћете и да вам нико не може стати на пут осим ваша убеђења, али то се неће десити. Стојим пред грађанима поносна што ћу бити прва геј особа која је изабрана да буде гувернер Масачусетса", рекла је Хилова.
(Си-Би-Ес њуз)
ОпширнијеКраће
Демократа у дуксерици побеђује доктора Оза
Демократа Џон Фетерман донеће демократама једно место у Сенату тако што ће однети победу у Пенсилванији над републиканцем Мехметом Озом, познатим и као "доктор Оз", због својих емисија о медицини популарних у САД, а и шире.
Фетерман, који је био заменик гувернера од 2019. године, и Оз, кога је подржао Доналд Трамп, имали су врло важну трку за Сенат, у којој је тријумфовао Фетерман, који се током кампање опорављао од можданог удара, па је чак имао и проблем са говором.
За демократе који покушавају да очувају своју контролу над оним што је Сенат поделио 50-50, са потпредседницом Камалом Харис као одлучујућим гласом, Фетерманова победа би могла да се покаже одлучујућом.
Фетерманова победа затвара његов изузетан успон од градоначелника малог Брадока, општине у западној Пенсилванији, до функције заменика гувернера, коју је освојио након што је сменио свог колеге демократу на изборима 2018. а сада и америчког Сената.
Отворени је заговорник укидања филибастера, повећања минималне плате, легализације марихуане, реформе кривичног правосуђа и доношења закона за заштиту истополних бракова, међу осталим водећим либералним приоритетима.
Фетерман, који себе представља као типичног Американца, водио је кампању у одећи у којој се најбоље осећа - у шортсу и дуксерици са капуљачом.
Висок више од два метра, Фетерман је упадљив у свакој групи људи.
Трамп је веровао да само Оз може да победи Фетермана.
(Си-Ен-Ен)
ОпширнијеКраће
Сенатор Грасли имаће 95 година кад му истекне мандат
Републиканац Чак Грасли из Ајове, који је победио на изборима за Сенат, напуниће 95 година када му истекне мандат и самим тим постаће један од најстаријих сенатора у историји Конгреса.
Грасли је на изборима у Ајови победио демократу Мајка Френкена.
Рекордер је републиканац Сторм Турмонд из Јужне Каролине, који се повукао 2003. године из Сената, када је имао 100 година.
Грасли ће бити најстарији члан Сената из редова републиканаца, али други у Сенату, иза демократе Дајен Фејнштајн, која је три месеца старија од Граслија.
Фејнштајн је сенаторка од 1992. године и биће у Конгресу до 2024. године, док Граслију мандат истиче за шест година.
Америка је у уторак бирала нов сазив Представничког дома и Сената, гувернере у 36 држава, а одржани су и локални избори.
(Гардијан)
ОпширнијеКраће
Izborni rezultati još pristižu i ne očekuje se da budu u potpunosti poznati u toku današnjeg dana, ali posle pobede u trci za mesto senatora u Pensilavaniji demokrate imaju dobru šansu da zadrže većinu u Senatu, dok su republikanci na putu da preuzmu Kongres.
Za demokrate značajna je pobeda za mesto senatora u Nju Hempširu gde je Megi Hasan pobedila Dona Bolduka, penzionisanog generala sklonog teorijama zavere i jednog od najglasnijih pobornika teorije o izbornoj krađi koja je dovela na vlast predsednika Bajdena.
Republikanci su odlično prošli na Floridi gde je guverner i mogući budući predsednički kandidat Ron Desantis odbranio svoje mesto, a dobili su i tri senatorska mesta, tako da su im za većinu u Senatu potrebne još dva.
Pobedu za guvernera Džordžije ostvario je Brajan Kemp protiv zvezde Demokratske stranke Stejsi Abrams, ali se u toj državi pomno prate i izbori za mesto senatora za koje se bore dva Afroamerikanca, Varnok i Voker, na obe strane.
Senator savezne države Džordžije Rafael Varnok iz redova demokratske stranke i republikanski izazivač Heršel Voker odmeriće snage u drugom krugu izbora za Senat 6. decembra, jer nijedan nije dobio potrebnu, zakonom predviđenu većinu u prvom krugu.
Izbori u Džordžiji koji imaju izuzetan značaj pošto bi mogli da odrede koja će partija kontrolisati gornji dom Kongresa.
Džej Di Vans zadržao je mesto senatora u Ohaju, a repubikanci su odneli pobede i u Ajovi i Severnoj Karolini.
Demokrate su stekle senatore u Nju Hempširu i Vašingtonu. Greg Abot zadržao je mesto guvernera Teksasa, dok je Kejti Hočul najverovatnije pobedila u Njujorku.
Važnu pobedu za mesto senatora odneo je Džon Feterman u Pensilvaniji pobedivši popularnog doktora Mehmeta Oza, TV zvezdu emisija o medicini. Pobeda je značajna jer je mesto u Senatu prešlo od republikanaca demokratama.
Demokrata Džoš Šapiro izabran je za guvernera Pensilvanije, pobedivši Daga Mastrijana još jednog republikanca koji veruje da su izbori 2020. pokradeni.
U Arkranzasu je za guvernera izabrana Sara Hakabi Sanders, bivša sekretarka za štampu Donalda Trampa.
Značajne pobede na mestima guvernera demokrate su odnele u Merilendu gde je pobedio Ves Mur, prvi crnac guverner ove države, dok je u Masačusetsku pobedila Mojra Hili, prva otvoreno gej guvernerka.
Osim bitke za Kongres i Senat pomno se prati kako prolaze kandidati bivšeg predsedika Donalnda Trampa koji uglavnom podržavaju teoriju o "izbornoj krađi" na prethodnim izborima.
Upravo zbog toga na ovim izborima izuzetno su važna mesta državih sekretara u saveznim državama budući da su izbori u njihovoj nadležnosti. Tramp očekuje pobedu većeg broja kandidata koje je on podržao, među njima i nekih koji javno govore da ne bi priznali rezultate iz 2020. da su tada bili na tim pozicijama.
Donald Tramp je već najavio da će imati značajno saopštenje sledećeg utorka, a veruje se da će objaviti da se kandiduje na predsedničkim izborima 2024.
Trenutno demokrate imaju 48 mesta u Senatu, a republikanci 47 (za većinu je potreban 51), dok od 435 mesta u Kongresu republikanci trenutno imaju 198, demokrate 173. Za većinu je potrebno 218 mesta.
Коментари