четвртак, 21.04.2022, 19:50 -> 20:38
Извор: РТС
Аутор: Ружица Врањковић
Spora vožnja, mlaki radijatori, rad od kuće - kako Evropa planira da smanji zavisnost od ruskog gasa
Cena gasa ponovo premašuje 1.100 evra, a barel nafte 108 dolara. Cene su pogurale najavljene sankcije Rusiji koje bi obuhvatile i naftu i gas. Međunarodna agencija za energiju poziva građane Evrope da rigorozno štede kako bi smanjili zavisnosti od ruskih energenata. Računaju, ako savete primene sve zemlje Unije, godišnje mogu uštedeti 17 milijardi kubnih metara gasa i 220 miliona barela nafte.
Vodič za štednju "Međunarodne agencije za energiju" savetuje - gde god je moguće radite od kuće, hodajte više, delite automobil sa drugima, koristite bicikl, javni prevoz, avionska putovanja zamenite vozom, snizite termostate i za hlađenje i za grejanje. Izračunali su i konkretne uštede.
"Smanjenje temperature samo za jedan stepen Celzijusa donosi uštedu od 70 evra na grejanju, a sat sporije vožnje 60 evra goriva, godišnje. Ako primeni sve mere prosečno domaćinstvo moglo bi godišnje da uštedi na računima za energiju i energente 450 evra", navodi se u vodiču.
A štednja će biti neminovna, ako se zemlje Unije dogovore o novom paketu sankcija koji će obuhvatiti i naftu i gas. Nemačka koja se protivila tom embargu polako menja stav.
"U prošlosti smo pravili greške u toj oblasti. Ovde jasno i nedvosmisleno kažem da je i Nemačka za potpuno ukidanje uvoza ruskih energenata. Prepolovićemo uvoz ruske nafte do leta, a do kraja godine prestati sa uvozom", kaže Analena Brbok, ministarka spoljnih poslova Nemačke.
Na najave Nemačke reagovala je Mađarska koja se inače, oštro protivi ruskom energetskom embargu, jer tim uvozom pokriva 80 odsto svojih potreba za gasom i 65 procenta za naftom. Traže odgovornu analizu eventualnih posledica tih sankcija.
"Želimo da vidimo koji su predlozi na stolu i da li postoji zamena za te resurse. U pogledu uvoza gasa nije bilo takve alternative u doglednoj budućnosti pa je takva debata besmislena. Bez ruskog gasa, ne samo mađarska, većći nemačka privreda bile bi uništene i klizile bi u duboku recesiju. Sa naftom situacija nije mnogo povoljnija, ali tu ima više mogućnosti", kaže Gergelj Guljaš, šef Kabineta premijera Mađarske.
Italija koja je veoma uvozno energetski zavisna, jer samo 40 odsto struje dobija iz gasa koji uglavnom stiže iz Rusije, našla je još jednog novog doobavljača iz Afrike.
"Postigli smo važan dogovor sa Angolom za povećanje isporuka gasa. Ova misija potvrđuje napore Vlade da diverzifikuje izvore energije i smanji zavisnost od snabdevanja iz Rusije", kaže Luiđi di Majo, ministar spoljnih poslova Italije.
Eventualne nove sakcije Rusiji obuhvatale bi prvo ruski naftni sektor. A da te količine crnog zlata nije lako nadoknaditi pokazuje činjnica da je Rusija najveći evropski snabdevač jer pokriva više od petine njenih potreba za naftom.
Коментари