Вучић: Не дајте другима да уређују односе Србије и Албаније

Премијер Србије Александар Вучић поручио је, на Пословном форуму Србија–Албанија у Нишу, да су пословни људи и инвеститори из Албаније добродошли и да су им врата Владе Србије и српско тржиште широко отворени.

Вучић је рекао да су Срби и Албанци два највећа народа на Балкану и да не треба да дозволе да им односе и будућност други уређују.

"Две земље успеле су да изграде пријатељство, али сада морају да раде на развијању привредне сарадње и повећању трговинске размене. Веома је важно да се понашамо рационално. Без обзира на политичке разлике, успели смо да изградимо поверење, јер верујем да желимо пријатељство", рекао је Вучић и истакао да две земље повезује и чињеница да је ЕУ стратешко опредељење обе земље.

Сматра да унапређење односа са Албанијом може да донесе само добро нашим грађанима.

"Верујем да је то случај и са Албанијом", рекао је Вучић.

Вучић је захвалио привредницима из Србије и Албаније што су у великом броју дошли на форум, наводећи да су и он и Рама били веома поносни што је сала у којој се одржава форум пуна. Навео је и да је срећан што се форум одржава у Нишу, на југу и југоистоку Србије, за који је рекао да је раскрсница путева и доброг бизниса и место које ће представљати средиште напретка и Србије и целог региона.

"Хвала свима који су дошли иако су знали, или не, да ли им то доноси одређене предности, јер су се борили с предрасудама и с једне и с друге стране", рекао је Вучић.

"Не дајте другима да уређују односе Србије и Албаније"

Премијер Србије изјавио је да су Албанци и Срби два највећа народа на Балкану, да од њих самих зависе њихови међусобни односи и будућност и да не треба да препусте ником другом да им те односе уређује. 

"Билатерални односи наше две земље ће бити бољи, добро разумемо наше разлике, добро знамо да морамо да живимо једни поред других, али и да морамо да усмеравамо нашу енергију на сарадњу. Свидело се то и Албанцима и Србима, или не, Срби и Албанци су два највећа народа на Балкану и од нас зависе наши односи", рекао је премијер и нагласио:

"Немојте да препуштамо другима да нам то уреде, сами можемо одговорније и боље да то урадимо", поручио је Вучић.

Он је у Нишу, на Пословним форуму Србија–Албанија, рекао да Албанци држе реч, да су добри пословни људи и да је лично уверен да корист из тога може да се извуче за Србију.

"Добро радите са њима, наша сарадња је добра за Албанију, али и за Србију, и то је моја порука свима овде", рекао је Вучић.

Премијер Србије је такође нагласио да ће Србија имати много користи када буде изграђен ауто- пут Ниш–Приштина, а привредницима је поручио да гледају у будућност.

"Када изградимо тај ауто-пут, не можете ни да сањате колико је то нама значајно за развој Топлице, за Куршумлију, Блаце, Житорађу, Прокупље... Зато питам вас, привреднике, која ће тада лука бити најближа и зашто то да не искористимо и не урадимо нешто за нашу земљу. Гледајте у будућност, одлично је проучавати прошлост, али најважније је гледати и радити за будућност", закључио је Вучић.

Када буде направљен ауто-пут Ниш–Приштина, од Београда до Драча ће се стизати за само четири и по сата, а српски привредници ће имати добру везу са албанским лукама, рекао је премијер.

Вучић је истакао да наша страна иде брже са радом на документацији за пројекат дела тог ауто-пута него приштинска страна.

Вучић позвао албанске привреднике да улажу у Србији

Српски премијер је позвао албанске привреднике да улажу и послују у Србији уз поруку да ће им Влада помоћи у сваком смислу како би развили посао.

"Добродошли сте у Србију", рекао је премијер на Пословном форуму Србије и Албаније у Нишу, којем присуствује и албански премијер Еди Рама.

Вучић је навео да унапређење односа са Албанијом значи и развој економске сарадње, али је додао и да је данашњи скуп доказ да Берлински процес и те како има смисла.

Он је додао да је циљ да се заједнички уради нешто да велики број људи добије прилику за сопствено доказивање и напредак.

"Желим да кажем да модел привредног раста базиран на дубљој интеграцији са ЕУ свакако је најбољи модел за земље Западног Балкана", рекао је Вучић који је истакао да су инвестиције и побољшање продуктивности најбитнији.

Како је додао, направљен је одређени помак у трговинској размени две земље, али је оценио да је трговинска размена од свега 102 милиона евра веома мала.

"Желимо да ту трговинску размену драматично увећамо", рекао је премијер, који је истакао да су се сви сумњичаво гледали пре две-три године мислећи да они други не припадају њиховом друштву.

Он је поручио да је регион Западног Балкана место где можемо да остварујемо привредни раст много већи него неке земље ЕУ.

Премијер је упозорио на царинске и друге препреке у администрацији које онемогућују ту бржу размену и додао да се на томе мора радити како не би заустављали прогрес.

Вучић је, у обраћању, премијеру Албаније Рами рекао да је данас у Нишу присутно око 90 одсто најважнијих и најзначајнијих српских бизнисмена, људи који су заинтересовани за сарадњу, за улагање у Албанију, који су заинтересовани за трговину са Албанијом, али и који су спремни да заједно са Владом учествују у креирању амбијента за улагање албанских компанија на територији Србије.

"Моја порука је: добродошли сте у Србију. Врата Србије и врата Владе Србије су за вас широм отворена, помоћи ћемо, одговорити на свако ваше питање. Сваки динар, сваки евро који уложите желимо да вам се врати и желимо да завршите са још више", рекао је премијер Србије, који им је поручио и да истовремено охрабрује и српске привреднике да улажу у Албанији

Рама: У Албанији ради око 100 предузећа из Србије

Српско-албански бизнис форум у Нишу је најсјајнији доказ како се односи две земље, независно од разлика које постоје, одвијају у корист грађана обе земље, поручио је премијер Албаније Еди Рама.

Рама је на отварању форума подсетио да је пре две године одржана фудбалска утакмица између Србије и Албаније у Београду, а реч је о утакмици на којој је пуштен дрон са албанском заставом.

"Сећате се каква је амтосфера створена пре две године и ко би од нас пре две године у тој амосфери могао замислити данашњи састанак", рекао је Рама.

Он је навео да је бизнис форум Србије и Албаније најсјајнији доказ како се односи две земље, независно од разлика које постоје, одвијају у потребном правцу - у правцу грађана, односно људи са обе стране који су и основни разлог развијања добрих односа. Рама је захвалио председнику Привредне коморе Србије Марку Чадежу, који је, како је навео, био мотор читавог подухвата и који је довео привреднике у толиком броју у Ниш, као и председнику Асоцијације Бизнис Албанија Луану Брегазију.

"Урадили су све како би се реализовало ово важно крунисање овог напора који је на својим почецима", рекао је Рама.

Он је захвалио и регионалној директорки Светске банке за Југоисточну Европу Елен Голдстин која је, како је рекао, помогла да се оживи заједнички акциони план за олакшање трговинске и економске интеракције и тај план претвори у заједничке обавезе за обе владе.

Према Раминим речима, тржишта Србије и Албаније су изузетно мала и зато је важно да у свету који је много агресивнији, они који инвестирају у Београду, Тирани, Приштини или Подгорици, не остану само унутар њих, већ да изађу и на регионална тржишта.

"Ако то успемо, гарантовали смо историјски прескок у функцији економског развоја", рекао је Рама.

Он је поручио да је циљ да се границе које деле две државе претворе у мостове који их спајају, као и да се на заједничком путу европских интреграција оживи што пре заједничко тржиште, привлачно за предузетнике обе земље, али и за стране иневстиције. Рама је такође указао да је један од великих изазова да администрације буду у служби предузетника, како би се упростиле процедуре прелазака граница за робу.

"За то нас неће ометати ни Брисел, нити прецес интергација. Урадимо то без чекања", поручио је Рама.

Он је рекао да адиминистрација треба да буде подршка и "слуга" предузетницима, јер они нису противници које треба држати под контролом, већ кључне фигуре друштава.

"Предузетници су као спортисти, певачи, као сви они које друштво а приори цени, а подршком њима, подржавамо и оне који желе да постану предузетници", рекао је Рама.

Рама се сагласио да премијером Србије Александром Вучућем да је потребно повећати обим трговинске размене две земље, те да је 180 милиона евра у 2015. години мало, али довољан знак да је то могуће и да постоји простор за даљи напредак.

Премијер Албаније Еди Рама изјавио је да у Албанији послује око 100 српских привредних субјеката, који раде у позитивној атмосфери.

Он је на Бизнис форуму српских и албанских привредника у Нишу рекао да су то "скромни субјекти" који раде у различитим областима, као што су услуге, туризам. 

"Уверавам вас, уколико их питамо, сигурно ће рећи само добре речи, да раде у позитивној атмосфери и да немају проблема што су из Србије", истакао је Рама. 

Рама: Не левитирајте између страха и наде 

Премијер Албаније цитирао је на Пословном форуму у Нишу српског нобеловца Иву Андрића и привредницима поручио да "не левитирају између страха и наде".

"Цитираћу Андрића који је рекао - између страха и наде увек постоји један простор и многи живот проведу у том мрачном простору чекајући тамо где се никад ништа не дешава. Верујем да предузетници по својој природи између страха и наде увек бирају наду, јер би, у супротном, банкротирали, док политичари бирају страх, јер нису у опасности да банкротирају", рекао је Рама.

Албански премијер је привредницима поручио да су велики потенцијал, изузетан пример који свима може показати, па и политици, да треба бити ближи нади, а не страху и да не треба егзистирати између наде и страха.

"Сигурно је, ако идеш према нади, то значи да имаш јако срце и да си спреман да ризикујеш", закључио је Рама.

Премијер Албаније рекао је и да је разлог што производимо више историје него што можемо да сваримо тај што смо мали.

Премијери Србије и Албаније, Александар Вучић и Еди Рама, говорили су у Нишу на Пословном форуму Србија–Албанија, на којем је учествовало око 300 представника компанија и привредника из обе земље.

То је први велики скуп српских и албанских привредника који треба да допринесе приближавању српске и албанске пословне заједнице.

На Форуму је говорила и директорка Светске банке за Западни Балкан Елен Голдстин.

Домаћини Форума били су председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж и председник асоцијације Бизнис Албанија Луан Брегази.

Након пленарног дела Форума уследили су билатерални сусрети привредника, током којих су представници пословних заједница Србије и Албаније разговарали о конкретним пословима и заједничким пројектима.

На Форуму су учествовале компаније из сектора прехрамбене индустрије, трговине, електро и машинске, грађевинске, хемијске, металопрерађивачке и дрвне индустрије, као и из области туризма и хотелијерства, телекомуникација.

На скупу је потписан Меморандум о оснивању Српско-албанске трговинске коморе, са седиштем у Тирани.

Форум је одржан у Нишу, где ће наредних дана бити седиште Владе Србије.

Број коментара 37

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом