Хрватски војник убијен, двојица рањена у Кабулу, талибани преузели одговорност

Један од тројице хрватских војника повређених у нападу бомбаша-самоубице у Кабулу преминуо је у америчкој болници у Баграму.

Возило хрватске војске у Кабулу јутрос је напао бомбаш-самоубица на мотоциклу троколици. Три војника су тешко рањена, а један од њих је касније преминуо у болници.

Страдали војник Ј. Б. је 1992. годиште, из Сесвета, а у Хрватској војсци је пет година. То му је била прва међународна мисија. Био је ангажован на пословима саветовања и менторисања авганистанских безбедносних снага. 

Друга двојица рањених војника су из Осијека и Винковаца. Један од њих је 1987. годиште и у Хрватској војсци је 12 година, а други је такође 1992. годиште. Он је у војсци пет година.

Хрватски министар одбране Дамир Крстичевић рекао је да један од њих има прелом ноге, а други повреду руке.

Одговорност за напад преузели су талибани, преносе авганистански медији.

Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг изразио је саучешће због смрти хрватског војника у Авганистану, објавила је хрватска мисија при НАТО-у.

Због тога ће пред средиштем Алијансе у Бриселу у четвртак бити спуштена застава Хрватске, саопштила је мисија, преноси Хина.

Хрватски војници бораве у Авганистану од марта ове године у склопу НАТО мисије "Одлучна подршка", која броји укупно 104 припадника, од којих је 14 жена. 

О операцији "Одлучна подршка"

Мировна мисија "Одлучна подршка" у Авганистану заправо је наставак операције ИСАФ задужене за обезбеђење мира након рушења талибанског режима 2001. године. Мисија ИСАФ је завршена 2014. године.

Хрватска је учешће у мисији почела 2003. године, када је у Авганистан упућено 50 људи. Од почетка мисије ИСАФ до данас у Авганистану је било више од 5.000 хрватских војника. У том периоду Хрватска је била међу ретким земљама са значајнијим бројем војника у мисији која није имала људских губитака. Године 2006. један војник је био рањен и било је неколико напада на хрватске снаге без последица.

Припадници хрватске војске имали су различите задатке. Били су улози саветника, али су и обезбеђивали објекте и људе.

ИСАФ је прво деловао у Кабулу, а потом у целој земљи. На врхунцу мисије у Авганистану је било 130.000 војника из 50 земаља. То је мисија НАТО са највише губитака.

Пре четири године почела је операција "Одлучна подршка". Остало је укупно 12.000 војника задужених за саветовање и обучавање авганистанских снага. Међу њима је највише војника из САД, чак око 9.000. На другом месту по заступљености су Немци са 850 припадника.

Поред хрватских, у Авганистану су и војници из Црне Горе, БиХ, Северне Македоније и Словеније.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом