петак, 30.11.2018, 12:40 -> 19:46
Извор: Кликс, РТРС, Танјуг
Насер Орић ослобођен оптужби за ратни злочин
Апелационо веће Суда БиХ изрекло је ослобађајућу пресуду Насеру Орићу и Сабахудину Мухићу, који су се у поновљеном поступку теретили за злочин над ратним заробљеницима на подручју Сребренице и Братунца, јавља "Кликс".
Изрицању пресуде нису присуствовали члан судског већа Драгомир Вукоје и поступајући тужилац Мирослав Јањић, а судницу су напустили чланови породица српских жртава.
Уочи изрицања пресуде, испред Суда БиХ окупило се око стотину Орићевих присталица које су узвикивале "Алаху-екбер" и носиле ратне заставе тзв. Армије БиХ, преноси РТРС.
Тужилаштво БиХ предложило је 2. новембра Апелационом већу Суда БиХ да Орић и Мухић буду кажњени у складу са одредбама Кривичног закона, јер сматра да су доказали да су оптужени 1992. године убили тројицу Срба.
Оптужница терети Орића и Мухића да су у местима Залазје, Лолићи и Куњерац убили тројицу заробљених Срба – Слободана Илића, Милутина Милошевића и Митра Савића.
Апелационо веће Суда БиХ је 8. јуна укинуло првостепену ослобађајућу пресуду Орићу и Мухићу и одредило поновни претрес, због битних повреда одредаба кривичног поступка.
Поновни поступак трајао је од 3. септембра до 9. новембра ове године. На суђењу је поново саслушан заштићени сведок О-1, који је променио свој исказ у односу на изјаву дату 2014. године. Адвокати су базирали своју одбрану управо на овом делу рекавши како је заштићени сведок мењао исказе у битним деловима сваки пут када је саслушан.
Адвокат Насера Орића, Лејла Човић, по изрицању пресуде кратко је рекла да је одбрана и очекивала ослобађајућу пресуду.
"Управо су победиле правда и истина. Ово је још један доказ да је то било политички мотивисано. Пресуда је коначна", поручила је по изрицању пресуде Бакира Хасечић, представница Удружења "Жене – жртве рата".
На паркингу испред Суда БиХ постављен је и један транспарент на којем пише: "Суд БиХ = Насер" који су поставиле породице српских жртава изражавајући негодовање због ослобађајуће пресуде.
Орић је ухапшен 10. јуна 2015. на граници Француске и Швајцарске по захтеву Србије, која га је сумњичила за ратне злочине почињене у селу Залазје код Сребренице. Србија и БиХ су послале захтев за његово изручење. Изручен је БиХ након чега му је Суд БиХ одредио мере забране, а Орић се бранио са слободе.
Одбрана је од Хашког трибунала тражила обуставу поступка против Орића за ратне злочине у Сребреници, с обзиром на то да му је већ суђено за те злочине. Трибунал у Хагу је одбио захтев одбране.
Хашки трибунал је Орића 2008. године правоснажно ослободио кривице за злочине почињене у Сребреници.
Орић захвалио Србима који су сведочили у његову корист
Насер Орић, након изрицања пресуде, изразио је саучешће породицама убијених Срба и захвалио оним Србима који су сведочили у његову корист.
"Напади великосрпских снага из Србије на мене и мој народ трају од 1992. године. Ми смо још увек најистуренија тачка БиХ према Србији и нама је јасно да ћемо увек бити први на удару. Ми се нећемо никад предати. Борићемо се док смо живи, ми и наша поколења, јер ми друге домовине немамо", рекао је Орић за федералну агенцију Патрија.
Орић сматра да се јавност током процеса могла, како је рекао, уверити да је "процес против њега монтиран и да је то на крају и потврђено".
"Свједок О-1 је вишеструко пресуђиван за кривична дела и Тужилаштво базира све оптужнице у средњем Подрињу против Бошњака на изјавама такве особе. Он се покушао представити као борац Армије РБиХ, а на крају је доказано да то није никада био", навео је Орић.
Истакао је да ће се у будућности посветити породици и свакодневним обавезама.
"Мислим да је дошло време да се мало одморим. Прогон који се нада мном врши траје предуго", навео је Орић уз захвалност породицама погинулих припадника Војске РС који су пред Судом БиХ сведочили у његову корист.
"Овим путем желим да изразим саучешће породицама убијених и да им захвалим и честитам што су смогли снаге и на Суду БиХ казали истину да су њихови највољенији погинули у борбама", рекао је Орић.
На пресуду Орићу реаговали су председник Србије Александар Вучић, и други званичници Србије. Такође, пресуду су осудили и председник РС Милорад Додик и други представници РС.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 25
Пошаљи коментар