Читај ми!

На Дорћолу је све више Руса, један од њих има и кафић

Велики број Руса се од почетка рата у Украјини преселио у Србију, али има и оних који овде живе више година. Један од њих је и Павел Солдов, власник кафића на Дорћолу. Понуда у његовом локалу је интернационална, а цене београдске, а не московске.

У једном од угоститељских објеката у Улици краља Петра на Дорћолу, чији је власник Павел Солодов, чује се углавном руски језик, а слуша се и руска музика.

Еуген Цаплин се попут власника овог паба преселио у главни град Србије и редован је гост у овом угоститељском објекту. 

"Упознао сам доста Руса овде, али већ имам много пријатеља који и иначе долазе у ресторан, јер је локација у центру града, па је лако упознати некога", истакао је Цаплин.

Павел Солдов је из града Иркуцка, крај Бајкалског језера, а пре четири године се преселио у Београд. Претходних месеци његови најчешћи гости били су Руси. Међу њима су и они који су се због рата у Украјини доселили у Србију.

Мала оаза на два спрата привлачи углавном млађе људе. Највише их је из Санкт Петербурга и Москве.

Има и других странаца, али и домаћих гостију. Павел је одабрао Београд и због сличности између српског и руског народа.

"Када кажем сличност мислим на менталитет, мислим да су српски и руски народ исти народ јер имамо једну веру и веома је лако и пријатно живети овде у граду са овим људима", рекао је Павел Солдов.

Његов гост Еуген Цаплин у Београду живи две године. Међу његовим пријатељима су и они који су због рата дошли у Србију.

"Имам пријатеље који су због рата дошли овде. Лично, ја сам овде две године и знам да је много људи дошло у последње време", навео је Цаплин.

Руске фирме углавном се баве ИТ сектором

Прошле године регистровано је више од четири хиљаде привредних друштава и предузетника из Русије, а од почетка године 700.

Највећи број фирми бави се информативном технологијом, али има и оних који су срећу потражили у трговини, дизајну или су отворили фризерске и козметичке салоне.

Већина је смештена на Новом Београду и у општини Стари град.

У већини улица, не само у ужем делу Београда, руски језик се чује на сваком кораку.

Према тврдњама људи из Русије најчешћи проблем са којим се сурећу и који им ствара потешкоће су административне, бирократске природе приликом пријаве боравишта, док им је савладавање српског језика прилично лак посао.

"Мени је било лако, људи у Србији су отворени и пријатељски настројени, када имам неки проблем хоће да ми помогну, то можеш да осетиш и мислим да је то један од разлога зашто многи Руси долазе у Београд", наглашава Солдов.

Током протекле године у Србију је стигло је више од 200.000 Руса, али нису сви остали овде.

Павел Солдов има намеру да у српској престоници живи докле год буде могао. Можда је зато понуда у његовом кафићу интернационална, и цене су београдске, а не московске.

петак, 24. јануар 2025.
5° C

Коментари

Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса
Ruzmarin
Рузмарин – биљни еликсир младости, чува наше памћење и отклања болове