Читај ми!

Сећање на жртве злочина у Штрпцима, бол који не јењава три деценије

Тридесета годишњица од отмице и убиства 20 путника из воза на релацији Београд- Бар, у железничкој станици Штрпци, обележена је полагањем цвећа на спомен-обележје пријепољским жртвама у Шарампову.

Уз бол за најмилијима, који не јењава три деценије, недавне пресуде Вишег суда у Београду, оптуженима у случају Штрпци, родбини невиних жртава су биле као со на рану. 

Виши суд почетком месеца саопштио је да је Одељење за ратне злочине осудило је оптужене Гојка Лукића на 10 година затвора, Душка Васиљевића на 10 година, Јована Липовца такође на казну од 10 година и Драгану Ђекић на казну затвора од пет година. Суд у Сарајеву на по 13 година затвора осудио је седморо оптужених и једну особу на 15 година.

"Они који су организовали и планирали овај злочин, нажалост нису уопште помињани, нити се против њих води било какав поступак", каже Наил Кајевић, брат убијеног Нијазима.

Селма Чоловић, ћерка убијеног Расима Ћорића, истиче да није задовољна пресудом ни у Босни и Херцеговини, још мање у Србији. 

"Тројица оптужених добили су по 10 година, где је једна жена, оптужена Драгана Ђекић добила пет година, јер је у тренутку извршења имала 17 година. Па ви замислите какав један ум може бити са 17 година да учествује у таквим делима, односно неделима", каже Селма.

Марина Кљајић, пуномоћница оштећених породица, очекује да тужилац уложи жалбу на висину изречених казни.

"Остаје само да се надамо да ће их Апелациони суд ипак кориговати", напомиње Кљајићева.

До сада су пронађени остаци само четири особе.

Родбина не одустаје од захтева да добију статус цивилних жртава рата, чуло се на пријему у општини, где им је уручена и једнократна новчана помоћ. После тога, положено је цвеће на спомен обележје пријепољским жртвама у Шарампову.

"Оно што сви заједно морамо јесте да помињући овај брутални злочин јачамо заједништво и сарадњу, ширимо добро и спречимо сваки облик мржње и зла", поручио је Драго Попадић, председник Општине Пријепоље.

У Дому културе одржана је и комеморативна академија у организацији Бошњачке културне заједнице, уз мимоход шутње улицама Пријепоља до спомен обележја.

среда, 19. фебруар 2025.
-2° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса