уторак, 18.02.2025, 19:50 -> 20:55
Извор: РТС
Има ли решења за просветни штрајк – Вучевић тражи повратак у школе, наставници испуњење захтева
Премијер Србије у оставци Милош Вучевић је истакао да је добро што разговарају декани факултета и представници Министарства просвете. Основне и средње школе позвао је да се што пре врате редовној настави. На питања колико је школа у блокади – које раде, колико наставника држи часове и да ли трају 30 или 45 минута – нико прецизно не одговара. Министарство просвете није дало пресек стања за 18. фебруар. Вучевић тврди да се "ситуација поправља".
Председник Владе Србије у оставци Милош Вучевић рекао је да је 18. фебруара мање школа у блокади него пре Сретења, али да је за нијансу више школа кренуло делимично да ради.
"Надам се да ћемо се сви дозвати памети, схватити да је ово цајтнот за враћање у редовну наставу, иначе ће деца изгубити годину дана", истакао је Вучевић.
Година још није изгубљена, уверавају просветари. У Моравичком округу, где је већина школа у блокади, кажу да је пре нормализовања наставе тешко говорити о надокнади. Александар Винић из Синдиката образовања Чачак навео је да се сви искрено надају да ће се што пре наћи решење.
"И да ћемо се ми што пре вратити у учионице и наставити нормално школску годину. Убеђен сам да ми можемо до краја ове школске године – остали су нам цео март, април, мај и постоји простор да се та надокнада уради онако како треба и да се ова школска година заврши на прави начин", нагласио је Винић.
Има ли решења за просветни штрајк
У најгорем случају, поједини просветари предлажу радне викенде, продужетак ове или каснији почетак идуће школске године. Неке од њих разматрају и краљевачки учитељи и наставници који не држе часове. Седам од 103 професора у Краљевачкој гимназији није у блокади.
Марина Панић, професорка српског језика и књижевности у Гимназији Краљево, објашњава да свакога дана, као наставници ове школе, размишљају шта и како даље.
"Али ти одговори не зависе од нас. Питања су врло свесно прослеђена институцијама које су одговорне за ситуацију у којој се налазимо. Што пре институције, којима су захтеви упућени, одговоре на захтеве студената, ми ћемо се пре вратити у школе", сматра Панићева.
Пре повратка, на дневном реду су плате запослених у просвети. Пошто је из државног врха стигло више најава да ће зарада зависити од учинка, исто поручује и премијер.
"Није природно, нормално и фер да сви приме плате, радили или не. То обесмишљава оне људе који су поред свих притисака држали наставу и радили. Школе нису место за политику", закључио је Вучевић.
Из политичких кругова стигла је вест да су предате прве жалбе Уставном суду због повреде права на образовање и похађање наставе у основним школама, саопштила је председница Скупштине Ана Брнабић и најавила нове – због блокаде средњих школа и факултета.
Коментари