Савети за безбедну вожњу на високим температурама

Сезона годишњих одмора повећава број учесника у саобраћају, а и могућност већег броја саобраћајних незгода. Статистике показују да се највећи број саобраћајних незгода дешава лети и то најчешће у јулу, августу, септембру.

Лекари Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић - Батут" саветују да се не улази у аутомобил који је стајао на сунцу, да се обавезно прво отворе сва врата и аутомобил проветри.

"Употреба клима уређаја треба да омогући да унутрашња температура буде нижа пет до седам степени од спољашње", наведено је на сајту Батута.

Подсећају да треба правити честе паузе током вожње – на свака два сата пауза по 15 минута, али и узимати доста течности.

Велике врућине много брже доводе до умора и исцрпљености, а умор је узрочник сваке треће саобраћајне несреће. Возач не треба да креће на пут уколико је пио алкохол, користио психоактивне супстанце или лекове који могу да утичу на управљање возилом.

Из Батута подсећају да је употреба сигурносног појаса обавезна за сваког путника, без обзира да ли је у питању возач, сувозач или путник на задњем седишту. Посебно треба водити рачуна о безбедности деце у возилу и обавезно користити ауто-седиште.

"Никада децу не остављајте у паркираном возилу на сунцу. Чак и са отвореним прозорима температура у аутомобилу се може за десет минута попети на 40, ако је напољу 25 степени. Деца су осетљива на екстремне температуре, па се могу прегрејати три до пет пута брже него одрасле особе", упозоравају из Батута.

У случају прегревања код деце може доћи до топлотног удара који може да има фаталне последице. Код топлотног удара јављају се раздражљивост код деце, малаксалост, поспаност, дезорјентисаност, повишена температура, повраћање, конвулзије, несвестица.

Уколико се примете неки од тих симптома дете треба склонити из прегрејаног аутомобила, треба га раскомотити, ошлободити одеће јер се на тај начин брже расхлади. Потребно је дете квасити водом и то тако што се пешкир накваси млаком водом и њиме дете освежавати.

Препоручују се хладне облоге на врат, препоне и под пажух. Важно је да дете не дехидрира те му треба давати што више течности, а ако се деси да дехидрира течност му давати у гутљајима на сваких 15 минута.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 23. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње