среда, 23.11.2016, 09:55 -> 19:57
Извор: РТС, Танјуг
Потписани први уговори за увођење 23 иновативна лека
У Републичком фонду за здравствено осигурање потписани су први уговори са произвођачима иновативних лекова, што ће створити услове да пацијентима буду доступна 23 иновативна лека о трошку обавезног здравственог осигурања. Потписивање уговора са 11 фармацеутских компанија траје до петка, потом листу усваја Влада, а онда се расписује тендер. Очекује се да најкасније почетком 2017, пацијенти у Србији коначно почну да добијају најсавременије лекове.
Чекало се више од пет година да иновативни лекови после толике паузе поново буду доступни пацијентима у Србији.
На листу су стављени лекови за децу која имају плућну хипертензију, успорен раст због хроничног обољења бубрега. За одрасле су стављени лекови намењени после трансплантације, за хематолошке пацијенте, оне који имају Хочкинов лимфом или милофиброзу и онколошке пацијанте са карциномом јетре, простате, јајника и коже, са или без мутираног гена.
Посебни уговори потписују се за лекове из четири групе: три лека за најтежа обољења у педијатрији, четири лека за трансплантиране болеснике, четири лека за тешка хематолошка оболења, седам лекова за онколошка тешка обољења.
Први уговор потписан је са фармацеутском кућом "Бајер", а на позитивну листу биће уведен њихов иновативни лек за карцином јетре.
"Нама је изузетно драго због свих наших пацијената који ће сада моћи у одређеном стадијуму нажалост своје поодмакле болести бар приближно тераппију коју у свету наше колеге користе бар последњих десетак година", истакао је Маријан Новаковић из Секције за борбу против меланома Српског лекарског друштва.
У РФЗО током дана биће потписани уговори са четири фармацеутске компаније, док ће са преосталих седам уговори бити потписани до краја недеље.
"После више година наши осигураници имаће право на иновативне лекове на терет средстава обавезног здравственог осигурања", рекла је директорка РФЗО Верица Лазић након потписивања уговора.
Подсетила је да је ће на позитивну листу бити стављена 23 лека, за које је приоритете утврдила Централна комисија за лекове, а затим усвојио УО РФЗО.
"Од 23 лека, 18 лекова иде кроз моделе посебних уговора, док ће пет ићи на листу без модела посебних уговора", појашњава Лазићева.
Директорка РФЗО подсећа да је ово први пут да се медикаменти на позитивну листу лекова стављају кроз моделе посебних уговора, што је пракса у развијеним земљама.
"Надамо се да ће ова пракса заживети у Србији тако да осигураници у складу са расположивим средствима добију што више иновативних лекова на терет средстава обавезног осигурања", нагласила је Лазићева.
За 23 иновативна лека ове године опредељено је 996,5 милиона динара, а директорка здравственог фонда очекује да ће већ наредне године на позитивној листи бити још иновативних лекова у складу са приоритетима Централне комисије за лекове.
Председник Удружења произвођача иновативних лекова Бојан Тркуља каже да је потписивање уговора одлична вест за осигуранике у Србији, напомињући да после дужег низа година "поново имамо прилику да се лечимо на најбољи начин".
"Следи и званично проглашење одлуке од стране Владе Србије, објављивање у Службеном гласнику, онда се расписују тендери на основу којих ће ови лекови кренути у набавку. То јесте процедура која ће трајати неко време, али мислим да смо направили велики корак и потребно је да искажемо мало стрпљења да би пацијенти добили лекове", истакао је Тркуља.
Додао је да ће иновативни лекови бити само за одређене групе пацијената.
"Више од 100 захтева стоји у Фонду и подржавамо иницијативу министра здравља који је најавио да ћемо до 2020. године да се вратимо у ред земаља које редовно обнављају листу иновативним лековима. Очекујемо да будемо део стратегије за остварење тих циљева", додаје Тркуља.
У свету се, каже Тркуља, годишње појави између 20 и 30 иновативних лекова. "Неопходно је да имамо такав темпо да бисмо сустигли оне земље које су нам побегле", закључује Тркуља.
Министар здравља Златибор Лончар поручује да треба бити реалан, јер, као напомиње, не могу сви захтеви да се испуне. "Идемо по приоритету - ту су деца, млади, малигна обољења. Стручне комисије су гледале где ће ефекат да буде највећи и то ће бити приоритет. Важно је да је ово кренуло, а како наша финансијска ситуација буде боља, тако ћемо имати више средстава", додаје Лончар.
За прву групу иновативних лекова који ће о трошку државе бити доступни пацијентима издвојено је готово милијарду динара.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар