Раст броја излечених, пад пријема нових пацијената, разлог за ублажавање мера

Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић рекао је на конференцији поводом ситуације у вези са коронавирусом да у овом тренутку има већег броја пацијената који су отпуштени са болничког лечења, него оних који долазе у болнице. Наводи да се у седму недељу ушло са релаксиранијим мерама, а да ублажавање мера у наредном периоду зависи од тога колико ће их грађани поштовати.

Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић рекао је да је од почетка епидемије тестирано 41.812 особа које су испуњавале критеријуме дефиниције случаја. У последња 24 сата, каже, преминуле су три особе, две мушког и једна женског пола. До сада укупан број излечених је 870. 

"На данашњој седници Владе, а у складу са мишљењем стручног тима и кризног штаба донете су одлуке у вези са ублажавањем одређених мера. Ове мере почињу од сутра. Њима се прецизира да старији од 65 година уторком, петком и недељом могу да напуштају своје домове у трајању пола сата највише 600 метара од места становања. Могу да шетају од 18 часова до 01 иза поноћи", навео је Гојковић.

Мера забране кретања, додаје, од сутра важи од 18 часова.

"Од уторка дозвољен је рад из области услуга попут аутомеханичарских радњи, вулканизера, хемијских чистиона, школа за обуку возача, књижаре, трговци моторним возилима, наутичком робом, грађевинском материјалом. Пијаце на отвореном су од сутра поново отворене", казао је Гојковић и додао да Влада позива послодавце из грађевинарства да наставе рад у пуном капацитету.

"Сви послодваци су у обавези да радницима обезбеде маске, рукавице и дезинфекционе растворе. Рад се мора обављати уз поштовање мера социјалне дистанце. На даље не постоји могућност да наставе са радом објекти чији рад подразумева окупљање великог броја људи, као у тржним центрима. Рад се не не може обављати ни у фризерским салонима, салонима за негу лепоте, теретане, фитнес центри и они и даље остају затворени", указао је Гојковић.

Влада је, наводи, одобрила донацију од 5.000 тестова Републци Српској у циљу спречавања ширења ковида 19. 

Два пацијента не респиратору у Панчеву 

Др Слободан Овука, директор Опште болнице Панчево рекао је да је у том граду у болници смештено 159 пацијената од којих је двоје на респиратору.

"Има оних са средње тешком и лаком клиничком сликом. Сви су стабилно и добро осим оних на респиратору. Претходних дана је више излечених, него пријем нових. Пацијенти су смештени у новом објекту у коме има места за рад. Данас смо добили још пет респиратора који остају у болници трајно а који ће и даље значити. Нема инфицираних здравствених радника у ковид болници. Од почетка смо озбиљно схватили ситуацју. Имамо довољно опреме, све нам то даје довољно да будемо задовољни. Нема попуштања док и последњи пацијент не оде кући", казао је Овука

Зоран Гојковић је рекао да су сви забринути за најмлађе.

"Осим старијих суграђама водимо рачуна и о најмлађима. Од ситуације ће зависити и даљи поступци за ублажавање мера. Још је прерано да се крене у вртић. Неће почети са радом вртићи и школе, а о свему ће јавност бити благовремено обавештена, као и за све мере", казао је Гојковић.

Од тога како се сви буду понашали, додаје, следеће две недеље зависи и трајање полицијског часа.

"Одлучили смо да се крене сутра са олакшавањем мера, али сви грађани морају да буду свесни да ако будемо исказали било какво непоштовање и ушли у проблем мораћемо да донесемо драстичније одлуке. Све ово зависи од нас. Један део смо завршили. Причали смо да ће после шесте недеља доћи до ублажавања мера, али на даље од самих нас зависи како ће се даљи поступак ублажавања мера спроводити", објаснио је Гојковић.

Медији од уторка могу да присуствују догађајима на отвореном

 Зоран Гојковић је навео да новинарска питања нису била разлог за забрану доласка, јер на свим овим конференцијама "имамо питања свих редакција, телевизија, портала и без изузетака одговарамо на свако од њих".

"Добро смо сви упознати да је највећи проблем била шеста недеља у којој смо очекивали највећи број инфицираних и да ће након тога доћи до пада броја оболелих. Цела ствар за овакав вид конференција је организована због заштите здравља. Пуно запослених у београдским редакцијама је било позитивно на вирус и то је једино био разлог, безбедност свих који су били у овој сали. Ситуација се променила, имамо пад броја оболелих, и од сутра сви медији на свим манифестацијама и догађајима могу да присуствују на отвореном, уз заштиту и дистанцирање", изјавио је Гојковић.

У затвореном простору, објашњава, изаћи ће се у сусрет свима, али ће се морати на неки начин ограничити број новинара којин се налазе у сали.

"План је да једног дана конферецнија за новинаре буде у присуству новинара телевизија и агенција, а сутра да буде у присуству штампаних медија и интернет портала. Мислим да ћемо смањити тако гужву и велики број контаката. То ће бити до када епидемиолошка ситуација не буде таква да сви могу да присуствују", указао је Гојковић.

Пет дана већи број отпуста, него пријема у болнице

Према Гојковићевим речима, пад броја оболелих је већ констатан три дана и то је један од разлога ублажавања мера.

"Ми у овом тренутку имамо већи број отпуста из болница него пријема и то је евидентно већ пет дана и то је један од разлога зашто желимо да релаксирамо мере. Ми смо већ кренули са брзим тестовима и у наредном периоду ћемо радити значајно већи број тестирања да бисмо стекли реалнију слику и процену о томе какво је стање у популацији", навео је Гојковић.

Директорка Инфективне клинике КЦ Војводине др Весна Туркулов каже да нема несташице хлорокина, и да је тог лека било чак и пре почетка производње у нашој земљи. 

"Хлорокин је лек који се не даје превентивно и нема потребе да га било ко купује у апотеци и да га користи у превентивне сврхе. Постоје одређене индикације у којима се даје", навео је Гојковић.

Додаје да забрана кретања за следећи викенд зависи од тога колико грађани буду поштовали мере и број оболелих.

Релаксираније у седмој недељи, али опрезно

Зоран Гојковић истиче да је један од разлога зашто можемо да уђемо релаксираније у седму недељу је и систем који није колабирао, али да се мора водити рачуна да се не вратимо на почетак.

"Један део студентских домова је у припреми за евентуалну попуну здравстветних установа. Мали број њих је укључен у потпору. У зависности од наставе на факултетима и ситуације студенти ће моћи да се врате у домове", казао је Гојковић.

Додаје да сви пацијенти који остају у болницама или привременим болницама остају зато што је боравак неопходан.

"Могуће је да и три, четири, па и пети тест буде негативан или позитиван и зато је важно да се придржавано упутстава лекара. ПЦР тест није 100 посто тачан нигде у свету. То је изузетно софистицирана метода и лако је да дође до грешке, у тесту, анализи. То је опште познато и зато се врши више тестирања. Клиничарима је најважнија клиничка слика, какво је стање пацијента. Раде се и додатне претараге, рендген анализе, доатни параметри. Не постоји могућност да неко ко не треба да буде у болници је тамо због нечијег хира. Свима нам је у интересу да се оболели што пре врате својим кућама", истакао је Гојковић.

Весна Туркулов је додала да У КЦВ данас по први пут има више отпуштених него оних на лечењу.

"На лечењу је 97 пацијената, а 99 је излечених. Ти пацијенти који су прележали ковид 19, после одређеног времена стварају антитела и они могу да донирају плазму. ПЦР тест је златни стандард, али тестови ништа сами по себи не значе. Серолошки тестови говоре о антителима који се јављају у одређеном тренутку. Мора да протекне одређени период од појаве антитела", казала је Весна Туркулов.

Мора, додаје, да прође око три недеље од негативног теста, под условом да је пацијент и клинички добро и да нема неку другу болест.

"Морају да постоје и одређени критеријуми од страна оног ко прима плазму. Ако је прошло месец дана сувише је касно да се прими плазма. Први излечени је сада у периоду када би могао да буде донор плазме. Онима који су излечени морају имати и довољно титер антитела да би могли да донирају плазму", навела је Тркуловљева.

Брзи тестови имају већу сензитивност

Зоран Гојковић каже да брзи тесотви имају већу сензитивност, али њима се утврђује присуство антитела у крви.

"Ми смо кренули са тестирањем из пуне крви и одређује се да ли постоје антитела на коронавирус. Ако постоје антитела ми знамо да је особа или инфицирана или је прележала болест, јер се титер антитела појављују од петог до седмог дана. Они ће нам показти како је прокужено наше становништво", казао је Гојковић.

Од епидемиолошке ситуације зависи, додаје, ублажавање мера, оно ће се доносити постепено.

"Све зависи од нас, на који начин ћемо покушати да будемо максимално одговорни и стрпљиви и толерантни, и да нема у силаску криве повећање броја оболелих, јер ћемо се вратити на оно што смо имали до сада. Коронавирус нам је узео свакодневни део живота, али је једном делу грађана узео живот. Зато молим да наставимо да будемо опрезни, стрпљиви јер је то једини пут на који ћемо се из кризе извући са што мање последица", рекао је Гојковић.

Весна Туркулов објашњава да је време када се очекују компликације крајем прве и почетком друге недеље од болести.

"То је тај критичан период. Тестови су се понављали пред планирани отпуст, али су пацијенти тада били добро. Мишљење је било када је било два негативна теста у размаку од 24-48 сата. Одлучили смо да је боље да после једног теста иду у кућну изолацију, а да две недеље понове тест после отпуста из болнице", додаје Туркуловљева.

Гојковић наводи да лекарска професија не познаје веру националност, расу, пол и политику.

"Србија је хумана држава. На згради ЦК у Женеви, од 1885. године стоји табла на улазу на којој пише 'Будуте хумани, као Србија 1885. године'. Тада је био рат између Србије и Бугарске, био је страшан помор у Бугарској. Помоћ за ту државу је могла само да прође преко Србије. Тада је Србија одлучила да стане рат, отворила фронт и конвој са помоћи је прошао кроз Србију и пружена је неопходна помоћ у којој су учествовали и српски лекари. Србија је и данас хумана, и тако ће бити и на даље", закључио је Гојковић.

среда, 27. новембар 2024.
10° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње