субота, 14.11.2020, 18:54 -> 20:13
Извор: РТС
Аутор: Анђела Савић
Muzeji su potrebniji više nego ikada - pokazuje još jedna njihova noć
Noćas Evropa obeležava „Noć muzeja". I naša zemlja učestvuje manifestacijom „Muzeji za 10". Jedno od pitanja koje se nameće tim povodom je: „Kako se muzeji snalaze i kako rade u doba korone?"
U posetu najvećim evropskim muzejima mesecima idemo uglavnom virtuelno - uz pomoć kompjutera, mobilnih telefona, tableta, na tim turama sada su nam svima podjednako blizu i Mona Liza, Gernika, i Devojka u plavom.
„Muzeji Srbije su zasigurno pomogli stanovništvu da prebrode ovo teško vreme, da uklone stres i ono što je jako bitno da doprinesu mentalnom stanju nacije. Shvatili smo još jednom - muzeji su potrebniji više nego ikad", uveren je Slavko Spasić, koordinator manifestacije „Muzeji za 10".
U našoj zemlji uz izložbe i radionice organizuju se i onlajn druženja i audovizuelne postavke.
Pre dve godine Muzej Jugoslavije posetilo je više od 130.000 ljudi, a „Muzej iluzija" je odmah po otvaranju postao jedan od najpopularnijih posebno među mladima.
Kada je otvoren Narodni muzej u Beogradu, za samo mesec dana posetilo je 50.000 ljudi. Ove godine takve brojke beleže virtuelne ture i sajtovi.
Srpska akademija nauka i umetnosti odlaže sve skupove, predavanja, i koncerte do kraja novembra, ali ne i izložbe.
„Od desetak do čak pedesetak hiljada kada je izložba koju želi da poseti mnogo ljudi prosek u našoj Galeriji sada se nažalost može primiti nekoliko hiljada ljudi. Mi na sajtu pokušavamo da zadržimo našu stalnu prezentaciju dakle tekstualnu informaciju uz fotografije a tokom karantima smo zapravo imali i elektronske snimke", rekla je Jelena Mežinski iz Galerije SANU.
Najposećeniji muzej u Evropi, Luvr, svoj dan obeležava digitalnim projektima KulturaKodNas i virtuelnim turama.
Poručuju - ako nije u muzejima, kultura može da bude i u domovima ljubitelja umetnosti.
Коментари