понедељак, 05.09.2022, 17:06 -> 17:44
Извор: РТС, Newsweek
Rizik od raka veći kod dece rođene iz zamrznutih embriona
Deca rođena iz zamrzavanih embriona pri biomedicinski potpomognutoj oplodnji imaju veće šanse da razviju rak, pokazuju rezultati novog istraživanja. Hemijska jedinjenja koje se koriste u procesu odmrzavanja mogu izazvati genetske promene koje izazivaju tumore.
Nalazi studije, objavljene prvih dana septembra u stručnom časopisu Plos medisin (Plos Medicine), doprinose povećanju zabrinutosti u vezi sa zamrzavanjem embriona u procesu biomedicinski potpomognute oplodnje.
Rezultati i zaključci zasnovani su na studiji sprovedenoj na skoro osam miliona mladih u Skandinaviji. Nalazi opisani u studiji pod naslovom Rak kod dece rođene nakon transfera zamrznutog pa odmrznutog embriona (Cancer in children born after frozen-thawed embryo transfer: A cohort study).
Koautorka studije, profesorka Ula-Brit Venerholm sa Univerziteta u Geteborgu, u Švedskoj, istakla je da je studija sprovedena u nordijskim zemljama pokazala postojanje većeg rizika od raka kod dece rođene nakon transfera zamrzavanog embriona u procesu potpomognute reprodukcije.
Najčešći oblici bolesti bili su leukemija i one vrste raka koje zahvataju centralni nervni sistem. Studija nije otkrila da vantelesna oplodnja ili druge vrste potpomognute reproduktivne tehnologije dovode do većeg rizika od raka. Veza je postojala samo kod zamrznutih embriona.
Biomedicinski potpomognuta oplodnja omogućava stvaranje embriona od polnih ćelija – jajnih ćelija i spermatozoida, u laboratoriji. Lekar obično odmah prenosi embrion u matericu. Međutim, praksa zamrzavanja embriona i njihovog kasnijeg odmrzavanja pre implantacije je u porastu širom sveta.
Ranije sprovedeno istraživanje pokazalo je da deca rođena iz zamrzavanih embriona mogu biti suočena sa višim kratkoročnim rizikom od određenih zdravstvenih problema. Ali zaključci o stepenu rizika od dugoročnih zdravstvenih problema nisu mogli da budu izvedeni.
Švedski tim sada je analizirao medicinske podatke iz Danske, Finske, Norveške i Švedske, prateći 171.744 dece rođene nakon asistirane reprodukcije i 7.772.474 začete prirodnim putem.
Iz prve grupe 22.630 dece rođeno je nakon transfera zamrzavanog embriona. Statistička analiza pokazala je da su skloniji raku.
Međutim, kada se posmatraju zajedno obe grupe – i deca iz zamrzavanih i ona iz nezamrzavanih embriona – primena bilo koje metode asistirane oplodnje nije uticala na povećanje rizika od raka.
Istraživači naglašavaju da rezultate koje su predstavili treba tumačiti s oprezom. Iako je studija bila velika, samo 48 dece rođene iz zamrznutih embriona kasnije je dobilo rak.
Novi rezultati i zaključci studije stižu nakon druge studije u kojoj su razmatrani podaci više od milion dece u Danskoj koja je otkrila da bebe zamrzavanih embriona imaju 2,5 puta veće šanse da razviju rak u detinjstvu.
Profesorka Venerholm naglasila je da su potrebna dalja istraživanja kako bi se potvrdila moguća veza između procedure i povećanog rizika od raka i da bi se identifikovali potencijalni biološki mehanizmi.
„Individualni rizik je bio nizak, dok na nivou populacije može imati uticaja zbog ogromnog porasta zamrznutih ciklusa nakon potpomognute reprodukcije. Nije pronađen porast raka kod dece rođene nakon primene tehnika potpomognute reprodukcije u celini“, poručila je profesorka Venerholm.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар