Читај ми!

Nova studija: I astma na listi posledica izloženosti bisfenolu A

Naučnici godinama znaju za toksične efekte BPA (bisfenol A) a najnovija studija daje zabrinjavajući podatak, da čak i prenatalno izlaganje ovoj hemikaliji, koja je prisutna u našoj okolini, može dovesti do zdravstvenih problema.

Нова студија: И астма на листи последица изложености бисфенолу А Нова студија: И астма на листи последица изложености бисфенолу А

Srećom, zbog povećanog nivoa informisanosti i deljenja podataka o zdravstvenim rizicima koje nosi BPA, studije pokazuju da, generalno, nivoi izloženosti ovoj supstanci - opadaju. 

Nalazi studije međutim sugerišu i da je bisfenol A povezan sa astmom koja se javlja kod devojčica školskog uzrasta. 

Hrana pakovana u ambalažu iz koje su se hranile naše majke, a koja je sadržala bisfenol A, može se razmatrati kao faktor rizika, a to je tek jedan od mnogih načina na koji hemikalije koje ometaju endokrini sistem, i koje, čak i u malim količinama, mogu da dovedu u disbalans delikatni hormonski i imuni sistem našeg tela, i to još dok smo u majčinom stomaku. 

Najnovija studija koja povezuje bisfenol A sa zdravstvenim problemima objavljena je u časopisu Environment International.

Istraživači su posmatrali više od 3.000 žena u šest evropskih zemalja između 1999. i 2010. godine a zatim su nastavili da istražuju zdravlje respiratornih organa dece u godinama koje su usledile.

Ključni nalazi uključuju da su koncentracije BPA kod majke tokom trudnoće povećavale rizik od astme i pištanja u grudima kod dece predškolskog uzrasta i da je dvostruko povećanje koncentracije BPA u urinu povezano sa 13 posto većim rizikom od respiratornih problema.

Zanimljivo je da je veza između izloženosti žene koja je u drugom stanju jedinjenju BPA i pištanja tokom disanja kod njenog deteta u školskom uzrastu - primećena samo kod ženske dece.

„Naši rezultati su u skladu sa rezultatima ranijih studija, koje su takođe izvestile da bisfenol A ima negativan uticaj na zdravlje disajnih puteva u detinjstvu. Verujemo da bi taj efekat mogao biti posledica činjenice da bisfenoli mogu da pređu placentnu barijeru i ometaju respiratorni i imuni sistem deteta tokom faze razvoja", objašnjava Ališa Abelan, vodeći autor studije i istraživač na Institutu za globalno zdravlje u Barseloni. (ISGlobal).

Što se tiče različitih ishoda kod dečaka u odnosu na devojčice, istraživači priznaju da su „bisfenoli endokrini uznemirivači", i da mogu da utiču na polne hormone te s toga efekat supstance može uticati od pola osobe koja joj je izložena.

Kako izbeći BPA

Postoji niz razloga za izbegavanje BPA, a to je preventiva astme, raka dojke, gojaznosti...

U svakom slučaju, savetuje se izbegavanje konzervirane hrane i pića kad god je to moguće i davanje prednosti svežim namirnicama,

Birajte staklenu ambalažu i izbegavajte onu plastičnu. Neke hemikalije u plastici takođe su povezane sa kardiovaskularnim oboljenjima.

Kada koristite plastične posude, izbegavajte da ih perete u mašini za pranje sudova ili da u njima zagrevate hranuu mikrotalasnoj pećnici.

Odlučite se za posuđe od nerđajućeg čelika, porcelana i stakla.

Bisfenol A je uobičajena hemikalija koja remeti hormone i nalazi se u određenim vrstama plastike ali se može naći i u konzerviranoj hrani i pićima.

Studija iz 2022. godine pokazala je da je veća verovatnoća da će trudnice sa višim nivoom ove hemikalije u urinu imati decu sa simptomima astme do polaska u osnovnu školu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом