Читај ми!

„Iznebuha planeta: Efekat leptira“, igračka koju dete neće ostaviti posle pet minuta

Za dobru igru potrebna je i dobra igračka. Taj epitet od Prijatelja dece Srbije, ove godine je dobila igra „Iznebuha planeta: Efekat leptira“, proizvođača „Revolucija: Igra si ti“. Evo kako ona izgleda.

Nagrađena igračka, „Iznebuha planeta: Efekat leptira“ stiže u obliku paketa. Kada ga dete otvori naići će na korice knjige, ali to nije klasična knjiga. Ima u njoj i priča, ali pre svega, podstiče na igru i stvaranje. Tu su i note za klavir, kartice za slagalicu, igra mrljama koje naprave vodene boje.

„Najviše mi se dopada naslovna strana zato što se ne zna šta je na njoj i možeš sam da je obojiš. Ja sam baš uživala u tome da je bojim kako ja želim. Dopada mi se i ovo gde možeš da crtaš sam strip i da smišljaš priču. Nema ništa teško i nije uopšte komplikovano i puno toga sam smišljaš“, kaže devojčica Mila koja je imala priliku da isproba ovu igračku.

Tvorci igre pošli su od poznate teorije o efektu leptira i pitanja – Može li leptir ukoliko mahne krilima na jednom kraju sveta, na drugom da izazove oluju? Smatrajući to očiglednim i da je pojava kruženja vode na našoj planeti jedan od takvih efekata, kreirali su „Iznebuha planetu“.

„Hteli smo da kroz ovu priču, koja se nalazi u okviru ove igre, zapravo ilustrujemo kako i na koji način smo svi povezani i kako naša dela zapravo, koliko god bila mala i koliko god se nama činila u nekom trenutku beznačajna, mogu da znače mnogo i kako ta dobrota koju pokažemo u nekom trenutku može da se reflektuje kao dobrota koja će se pojaviti u nekom drugom mestu, u neko neobično vreme“, objašnjava Katarina Nikolić, članica tima „Revolucija: Igra si ti“.

Ova igra je veliki izazov za dete i ispunjava kriterijume žirija Dobre igračke. Podsticajna je za razvoj, može da raste sa detetom, da se menja i pruži mu mogućnost da bude aktivno.

„Ova igra promoviše toleranciju, promoviše različitost, promoviše promišljanje. I ono što je često u društvenim igrama, to je takmičenje, ovde zapravo traži kooperaciju i saradnju. I to su važni aspekti, a osim toga da ta igra, zapravo daje mogućnosti da se u okviru nje različite stvari rade i da se nove stvari otkrivaju“, naglašava psiholog Vesna Janjević Popović, članica žirija.

Za razliku od drugih igračaka ili igara, ona nema konačno uputstvo i zato podstiče na istraživanje, i to je razlikuje od drugih igračaka, navode psiholozi i pedagozi.

Dete se neće njome baviti samo pet minuta i onda je ostaviti kao što se to u većini slučajeva dešava, već dugo može biti predmet njegovog interesovanja.

Namenjena je uzrastu iznad pet godina, a poziva na provođenje više kvalitetnog zajedničkog vremena dece i odraslih.

субота, 12. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом