Читај ми!

I ovaj januar među najtoplijim – ugrožen led oko Antarktika

Januar 2023. bio je sedmi na listi najtoplijih na planeti u istoriji merenja, treći među najtoplijim u Evropi, a u Srbiji drugi na spisku najtoplijih u poslednjih 70 godina. Ukupna površina morskog leda na obe hemisfere najmanja je od kako postoje satelitska merenja.

Prema podacima Evropske službe za klimatske promene Kopernikus i američkog Nacionalnog centra za podatke o snegu i ledu, obim morskog leda na Antarktiku bio je najmanji zabeležen u januaru, a na Arktiku treći na popisu najmanjih.

Upravo obim morskog leda jedan je od klimatskih pokazatelja koje koristi Svetska meteorološka organizacija u izveštajima o stanju globalne klime. A svetski nivo mora nezaustavljivo raste.

„U svakom scenariju, zemlje poput Bangladeša, Kine, Indije i Holandije su u opasnosti. Megagradovi na svim kontinentima suočiće se sa ozbiljnim uticajima, uključujući Kairo, Lagos, Maputo, Bangkok, Daku, Džakartu, Mumbaj, Šangaj, Kopenhagen, London, Los Anđeles, Njujork, Buenos Ajres i Santjago. Opasnost je posebno akutna za skoro 900 miliona ljudi koji žive u priobalnim zonama na niskim nadmorskim visinama – to je svaki deseti čovek na Zemlji“, rekao je  Antonio Guteres, generalni sekretar Ujedinjenih nacija.

Da se klimatska kriza ne smiruje, ukazuje temperaturni trend. Proteklih osam godina su najtoplije na planeti.

Arktik se zagreva više nego dvostruko brže od globalnog proseka. Tamo se morski led dramatično povukao tokom 44-godišnjeg satelitskog praćenja. Od 1979. godine, januar je izgubio 1,89 miliona kvadratnih kilometara, što je oko dva puta više od površine Nemačke.

Svake godine, u ovo doba, leto izjeda morski led oko Antarktika. Ali ove godine je Zapadni Antarktik posebno bio topliji, a to je, u kombinaciji sa jakim vetrovima i velikim talasima, pomoglo da se stvore ogromne oblasti bez leda.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом