Читај ми!

Znate li šta vaš automehaničar mora da uradi sa starim motornim uljem

Samo jedan litar korišćenog motornog ulja može da zagadi čak milion litara vode za piće. Opasan je i ako se koristi kao ogrev, a koristi se. Propisi postoje, kazne takođe, a šta stvara probleme, govori gost Beogradske hronike, Momir Boljanin, načelnik Inspekcijskog odeljenja za industriju.

Nekoliko auto-servisa u Beogradu koje su kontaktirali novinari Beogradske hronike, navelo je da im se više isplati da motorno ulje prodaju otkupljivačima sekundarnih sirovina, nego da ih skladište po zakonu. U jednom od servisa koji ulje skladišti po propisima, objasnili su koje probleme imaju što se pridržavaju zakona.

„Izrada plana košta negde između 600 i 800 evra. Laboratorija za uzorkovanje ulja je negde između 30 i 35 hiljada dinara. Odnošenje, posebna prostorija za držanje ulja... Odnošenje samog košta oko pet-šest hiljada dinara po bačvi. Tako da je jedan dosta veliki teret stavljen nama serviserima na leđa – i finansijski i organizaciono“, naglašava vlasnik auto-servisa.

Načelnik inspekcije, Momir Boljanić, kaže da je početkom novembra započeta akcija kontrole auto-servisa i načina na koji oni upravljaju sa otpadnim uljima.

„Tom prilikom smo obišli 164 servisa koja su registrovana, jer smo većinu podataka dobili iz Agencije za privredne registre. Ustanovljeno je da 77 servisa uopšte ne generiše otpadna ulja, kao što su vulkanizerske radnje, radnje za centriranje trapa, izduvne gasove, farbare ili limarske radnje. Dok smo utvrdili da ostalih 87 generišu otpadna ulja, od kojih je samo osam postupalo u skladu sa zakonom“, dodaje Boljanić.

Prekršajne kazne koje su predviđene za nepoštovanje propisa kreću se od pet stotina hiljada do milion dinara za pravna lica i 25 do 50 hiljada za odgovorno lice. Za preduzetnike predviđene kazne su od 250 do 500 hiljada dinara.

„Jednostavno, svi imaju obavezu da u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom postupaju sa otpadom koji nastaje u njihovoj delatnosti na način kako bi se zaštitila životna sredina i zdravlje ljudi. To su neke obaveze koje oni moraju da ukalkulišu“, ističe gost Beogradske hronike.

Ukoliko se ovo ulje koristi za loženje, otpadni gasovi koji nastaju veoma su opasni po zdravlje ljudi. Tokom pomenute akcije ustanovljeno je da dva servisa sagorevaju ova ulja i protiv njih je pokrenut prekršajni postupak.

Prodaja otpadnog ulja sakupljačima sekundarnih sirovina je takođe nelegalan način upravljanja otpadom, napominje Momir Boljanić, načelnik Inspekcijskog odeljenja za industriju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. март 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом