уторак, 01.11.2022, 12:51 -> 12:55
Извор: РТС
Аутор: Сања Лучић, дописница РТС-а из Италијe
Na odmor sa kućnim ljubimcem, Italijani obožavaju pse i mačke
Ako imate kućnog ljubimca, a planirate sa njim odmor u inostranstvu, dobro je unapred znati koja pravila važe u zemlji u koju želite da odete. Koji hoteli prihvataju ljubimce, gde su dežurni veterinari i šta je sve predviđeno za naše četvoronožne drugare.
Italija je dobila zlatnu medalju kao zemlja koja najviše toga pruža kućnim ljubimcima, a naročito kada se radi o strukturama koje je na primer potrebno izabrati kada se sa ljubimcem ide na odmor. Na drugom mestu je Novi Zeland jer ima najveći broj veterinara po glavi stanovnika, a na trećem mestu je Francuska, za kojom slede Velika Britanija i Nemačka.
„Vlasnici pasa ih ovde u Italiji tretiraju kao da su im deca, naročito ovde na severu zemlje. Na jugu ima nešto više pasa lutalica ali svi moji klijenti su osobe koje brinu o svojim psima onako kako bi brinuli o ljudskom biću. Psi koji dolaze na sređivanje to baš i ne vole mnogo te iako ja ovaj posao obožavam on nije nimalo lak. Nekada vlasnici preteruju što i nije tako dobro jer pas mora da bude pas, mora da se igra na svoj način, mora da se upozna sa drugim psima, a ne da bude pod staklenim zvonomč. Psi su društvena bića i moraju da znaju da se ponašaju u društvu drugih pasa, a ne samo u društvu ljudi", rekla je Silvia, vlasnica spa centra za pse "The Dogroom".
Psi u Italiji imaju pravo na dostojanstven život ali vlasnici imaju obaveze, te ukoliko ih ne poštuju platiće kaznu. Napuštanje pasa u Italiji je krivično delo kažnjivo kaznom od 1.000 do 10 000 evra.
Italijansko udruženje za zaštitu životinja ENPA je jedno od najuticajnih na svetu i osnovano je još 1871. godine dok u zemlji postoji na stotine organizacija i udruženja koji se bave zaštitom, zdravljem i pravima životinja. Psi, po zakonu u Italiji mogu da uđu praktično svuda, ali svaka kompanija, samoposluga ili bilo koja druga ustanova ima pravo da donese svoje interno pravilo o tome da li i na koji način psi mogu da imaju pristup ili ne.
Psi mogu da se voze gradskim prevozom, te ukoliko su male veličine put je besplatan, ukoliko su veliki plaćaju kartu i moraju da imaju brnjicu i da budu na povocu. Isto važi i za putovanja vozom.
U Italiji je zabranjeno ubijanje kao i eutanazija pasa sem u slučajevima neizlečivih bolesti kao i kod dokazane opasnosti po okolinu. Ko god, iz bilo kod razloga, muči ili povređuje životinje ili ih podvrgava mukotrpnom radu podložan je kazni od 3.000 do 15 000 evra.
„U našoj zemlji domaći ljubimci su ravnopravni članovi porodice i ovde na severu svi psi su smešteni u azile i pansione i čekaju da budu usvojeni a o njima brine veliki broj volontera, veterinara i pruženi su im svi uslovi da budu na toplom i nahranjeni dok čekaju vlasnika. Mi ovde u Italiji u nekim firmama možemo da povedemo i psa na posao iako je to još uvek manje rasprostranjeno, dozvoljen im je ulazak u mnoge bolnice, a imamo zaista mnogo hotela i ugostiteljskih objekata koji primaju pse i mačke. Prima ih i veliki broj kafića i restorana i gde god da odete daće vam ćasu sa vodom a neka mesta imaju i poseban jelovnik za pse", rekla je Silvia, vlasnica spa centra za pse "The Dogroom".
„U našem kafiću koji postoji već sedam godina najglavnije su mace, naših devet mačaka koje su snama od prvog dana. Mi smo porodica i devet maca koje žive u našem kafiću su sve mace koje su pronađene ili ostavljene i ono što je za mene bilo važno jeste da promovišem tu ideju o usvajanju mačaka za sve mace koje imaju potrebu da nađu dom. Ovakvih mesta ima sve više u Evropi i to je vrlo važno jer se na ovaj način edukuju građani, a i postoji mesto gde je moguće upoznati se bolje sa ovim životinjama", istakla je Alba, "Crazy cat cafe Milano".
Коментари