Читај ми!

Svinje mogu da nauče da igraju video-igre i upravljaju džojstikom

U eksperimentu koji je do sada bio rezervisan samo za primate, došlo se do neočekivanih rezultata, jer su svinje pokazale iznenađujuću prilagodljivost ponašanja i mentalnu fleksibilnost, naučivši da igraju video-igru pomoću džojstika.

Rezultati eksperimenta sprovedenog sa četiri svinje na Univerzitetu „Pardju“ u Indijani, objavljeni u časopisu Frontiers in Psychology, pokazuju kako su sve četiri eksperimentalne životinje pokazale bar mao razumevanja za koncept igre, uprkos nedostatku ruku ili prstiju koji su potrebni za upravljanje džojstikom.

Eksperiment je izveden sa dve svinje rase jorkšir, Hamlet i Omelet i dve panepinto mini svinje, Eboni i Ajvori, koje su obučene da njuškom pomeraju džojstik prateći dešavanja na monitoru ispred sebe.

Koristeći uobičajene tehnike potkrepljenja i nagrađivanja hranom, svinje su polako, ali sigurno uspele da savladaju osnove video-igre u kojoj je cilj bio da se džojstikom usmeri strelica prema različitim zidovima na ekranu.

Postignuće sve četiri životinje je značajno prevazišlo očekivanja istraživača, jer su svinje uspele da uspostave uzročno-posledičnu vezu između upravljanja džojstikom i digitalne akcije koja se odvija na ekranu pred njima. I sve to, uprkos činjenici da su mogle da upraljaju samo svojom njuškom, umesto rukama.

„Nije malo postignuće da životinja razume koncept da ponašanje koje vrši proizvodi efekat negde drugde. Da svinje mogu da to obave u bilo kojoj meri, trebalo bi da nas podstakne da istražimo šta su još sposobne da nauče i kako to učenje može da utiče na njih“, naglašava rukovodilac studije, dr Kandis Kronej, i dodaje da će nas ova istraživanja naterati da preispitamo naš ukupan odnos prema životinjama.

Tokom eksperimenta svinje su dobijale hranu kao potkrepljenje za pravilno obavljene zadatke, ali su, takođe, pozitivno reagovale i na usmeno i taktilno ohrabrivanje u odsustvu poslastica, što je istraživače navelo da zaključe kako su svinje sposobne za daleko dublje razumevanje sveta oko sebe, nego što se do sada mislilo.

Svinje nisu pokazale veštine kao primati, ali tome uzrok može biti i priroda eksperimenta koja favorizuje životinje sa drugačijim sposobnostima zapažanja i spretnosti.

Istraživačima je ponestalo vremena da eksperiment zaokruže i istraže mogućnost komuniciranja sa svinjama preko niza simbola, što je uspevalo u ranijim eksperimentima sa primatima.

Ostaje da se vidi koliko su mentalni kapaciteti i ponašanje svinja složeni, ali ovo istraživanje će sigurno pokrenuti i niz etičkih pitanja vezanih za istraživanje sposobnsti za učenje kod životinja.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом