недеља, 27.12.2020, 20:44 -> 21:25
Извор: РТС, dailymail.co
Lovci na trofeje ubiju po jednu životinju na svaka tri minuta, upozorava istraživanje
Nedavno sprovedeno istraživanje lovnog turizma utvrdilo je su u poslednjih deset godina krvožedni lovci na trofeje ubili po jednu životinju na svaka tri minuta. Ubijaju životinje čak i iz helikoptera
Više od 1,7 miliona životinja, uključujući lavove, slonove i ugrožene nosoroge, pobijeno je tokom protekle decenije, a bogati lovci na trofeje nadmetali su se u tome ko će ustreliti najcenjeniju životinju.
Ove poražavajuće brojke pojavile su se u knjizi koja otkriva veze između ove lovne industrije u kojoj se obrće više od 300 miliona funti godišnje i moćne svetske finansijske elite.
U knjizi Trofiliks: Najveći lovci i tajne lovne industrije, Eduardo Gonsalvis, takođe otkriva da je najnovija pomama među američkim lovcima pucanje na divlje svinje iz brzih, niskoletećih helikoptera. Gonsalvis tvrdi da:
- Predsednik Južne Afrike Siril Ramfoza ima farmu za uzgoj divljači i da je deo lovne mafije preko koje je prigrabio korist od nekoliko miliona funti prodajući retke životinje lovcima na trofeje;
- Gotovo 800 lovaca je osvojilo priznanje „Afrikan big 5", nagradu lovne inustrije onima koji su ubili najmanje jednog lava, slona, leoparda, crnog ili belog nosoroga i bivola;
- Promoteri lova iz Međunarodnog safari kluba dodeljuju posebnu nagradu svima koji upucaju više od 80 afričkih životinjskih vrsta;
- Ljubitelji lovačkih igara uložili su preko 600.000 funti u lažnu kampanju na Fejsbuku i Tviteru koristeći lažne naloge predstavljajući se kao Afrikanci koji apeluju na Borisa Džonsona da ne zabrani uvoz lovačkih trofeja u Britaniju. Takođe su navodno uložili više od 1,5 miliona funti za donacije američkim političarima, uključujući i Donalda Trampa.
Gospodin Gonsalvis navodi da: „Buduće generacije će se sa užasom osvrtati na to kako smo dozvolili da najugroženije vrste na svetu ubijaju adrenalinski narkomani u potrazi za selfijima na kojima se cere pored jezivih suvenira. U lovu na trofeje nije reč o šačici bolesnih pojedinaca – reč je o ogromnoj svetskoj industriji koja poseduje izvanrednu moć i manipuliše vladama“.
Lovci koji tamane divlje svinje iz vazduha čak su ovu bezumnu zabavu nazvali „Hogpokalipsa sad“ – aludirajući očigledno na film Frensisa Forda Kopole, Apokalipsa sad iz 1979. godine, u kome američki vojnici iz helikoptera pucaju na nenaoružane vijetnamske civile.
Na internet stranici kompanije „Lov na divlje svinje iz helikoptera“ sa sedištem u Teksasu, hvale se da „Nema ništa lepše od zujanja nad gomilom svinja i kada opustite prst koji svrbi“.
Inače, južnoafrički predsednik Ramafoza je optužen kao član grupe nazvane „Stad gejm briders“ koja svake godine zaradi oko sedam miliona funti na legalnim aukcijama divljih životinja.
Prethodno je odbacio tvrdnje da je umešan i u lov na trofeje, već da njegova farma divljih životinja samo uzgaja divljač i da se rukovodi „u skladu sa najstrožim pravilima očuvanja i zaštite divljih životinja“ i da se ni on ni njegova farma ne bave ilegalnim ili neetičkim aktivnostima.
Inače kampanju gospodina Gonsalvesa za zabranu lova na trofeje podržale su i brojne poznate ličnosti, poput Leonarda Dikaprija i Džoane Lumli.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 4
Пошаљи коментар