Читај ми!

Naučnici Instituta Vinča istražuju genetske parametre obolelih od kovida-19

Mnogo nepoznanica stoji pred naukom i strukom u slučaju kovida-19, a jednu pokušavaju da razreše i naučnici Instituta „Vinča“. Započeli su istraživanje veze između genetskih parametara i kliničke slike obolelih od kovida-19.

Na čelu istraživačkog tima je dr Maja Živković, naučna savetnica u Institutu „Vinča“ koja gostujući u Jutarnjem programu navodi da su dobijene etičke dozvole za ovu vrstu genetskih istraživanja i obavljene sve potrebne pripreme, tako da eksperimentalni deo istraživanja uskoro počinje.

Slična istraživanja se već rade u svetu, napominje dr Živković, ali za sada postoje preliminarni podaci koji ukazuju na neka dva lokusa koji nose rizik za težu kliničku sliku obolelih.

„Ovo je pristup koji se već godinama koristi u izučavanju raznih bolesti. Naša laboratorija se bavi istraživanjem genetike kompleksnih bolesti, kao što su kardiovaskularne, hipertenzije, dijabetes upravo na isti način, pokušavajući da odredi markere koji povećavaju rizik za nastanak ili komplikaciju bolesti“, objašnjava gošća Jutarnjeg programa.

Kada je virus sarsa bio aktuelan, tada nije urađena analiza celokupnog genoma kod obolelih. Da su tada bile urađene takve studije imali bismo podatke koje bismo mogli da primenimo na koronavirus. Takođe, Srbija nema jednu takvu bazu podataka koja podrazumeva karakterisanje celokupnog genoma naše populacije.

„Da smo imali te podatke od ranije, znali bismo koliko su česte neke od tih genetskih varijanti u našoj populaciji. Postoje aproksimacije iz drugih populacija, međutim nikada niste sigurni da je to zaista tako. Neke studije koje smo ranije radili na drugim bolestima su pokazale da su naši rezultati bliži populaciji Irske nego populaciji Švedske. To su te fine populacione razlike zbog kojih je bitno da imamo naše podatke“, naglašava dr Maja Živković.

Za sada, jedina studija u svetu koja je zvanično objavljena ukazuje na jedan marker koji je u lokusu za ABO krvne grupe i još jedan marker za nekoliko gena povezanih sa imunim odgovorom organizma. Međutim, gošća Jutarnjeg programa napominje da se mora imati u vidu da su to još uvek preliminarni rezultati koji treba da budu validirani. Upravo to se i radi kroz međunarodnu inicijativu kojoj su se pridružili i naučnici sa Instituta „Vinča“.

„To ne znači da ljudi treba da se plaše, niti da razmišljaju: 'Eto, ja sam krvna grupa A, imam veći rizik da dobijem težu kliničku sliku‘. Ja bih pre rekla da su oni sa krvnom grupom 0 malo zaštićeniji od nas koji smo krvna grupa A. To služi da mi naučnici pokušamo da isprofilišemo što bolje sva ta znanja i da ponudimo nešto zdravstvu što će im olakšati borbu protiv kovida-19“, naglašava dr Živković.

Kada bi naučnici prepoznali neke gene koji su povezani sa imunim sistemom ili nekim drugim metaboličkim procesima, onda bi mogli lekarima da ukažu koji bi genetski markeri mogli da utiču bilo na odgovor na neki lek ili da se lek usmeri upravo na te markere.

U okviru istrživanja na Institutu „Vinča“ biće analizirani uzorci onih građana koji su preležali kovid-19. Njihov zadatak će biti da daju na uvid osnovne parametre koji su im rađeni tokom bolesti i da pristanu da daju svoj biološki uzorak zarad istraživanja koji bi bio korišćen isključivo u naučne svrhe, napominje na kraju gostovanja u Jutarnjem programu dr Maja Živković, naučna savetnica na Institutu „Vinča“.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 08. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом