недеља, 09.10.2022, 16:44 -> 17:14
Извор: РТС
Аутор: Предраг Стојковић
Da u svet ne izvozimo stručnjake, već njihove patente
U okviru projekta „Tehnopark Srbija 2“ podržane su 24 startap ideje, koje će imati finansijsku i mentorsku podršku države. Među njima su i četiri patenta koji će dobiti zaštitu intelektualne svojine, s obzirom na to da bi mogli biti od koristi i van granica Srbije.
Vuškovići su se pre dve godine odrekli života u prestonici i izabrali zlatiborsko selo Dobroselicu. Internet im je omogućio da kao mašinski inženjeri rade od kuće. Život u prirodi doneo im je mnogo prednosti, a iskusili su i opasnost.
„Silom prilika smo iskusili požar koji se širio ka našoj kući, već smo bili spremni za evakuaciju. Ovo je selo malo, puno starijih ljudi, stariji se teško evakuišu i onda smo bukvalno gledali od kuće, da li će vetar okrenuti ka kući ili na drugu stranu. Srećom je okrenuo na drugu stranu. Gašenje požara je trajalo celu noć“, priseća se Ana Vušković.
Strah ih nije pokolebao u odluci da tu ostanu – odlučili su da svoje znanje iskoriste i osmisle patent za ranu detekciju požara.
„Da se predvidi u slučaju požara kako će se širiti, od kog mesta će krenuti i na koju će se stranu širiti, zavisno od vetra i raznih parametara, kao što je vlažnost zemljišta i šume i mogućnost da se automatski postave sistemi, koji bi automatski gasili požar u slučaju detekcije požara“, objašnjava Dušan Vušković.
Ova ideja je samo jedno od inovativnih rešenja za pokretanje biznisa, koja se realizuju uz podršku države, Inovacionog biznis centra Zlatibor i Naučno-tehnološkog parka.
„Zaista nam je drago da je od 24 projekta koji su odobreni od strane Naučno-tehnološkog parka, među četiri projekta naša, sa Zlatibora inovacija, dobila dodatna sredstva za zaštitu intelektualne svojine. Što znači da je zaista u pitanju kvalitetan proizvod“, naglašava Darko Đurović, direktor Inovacionog biznis centra Zlatibor.
„Potrebno je da se razvijaju mlade kompanije, zasnovane na tehnološkim inovacijama i da one budu uspešne i da se povezuju. Tako da mislim da je budućnost upravo u inovacijama i budućnost je u znanju, jer to ono što treba da bude motiv za našu privredu“, smatra Mirko Pešić, v. d. direktora Naučno-tehnološkog parka Čačak.
Mnogi domaći stručnjaci svoje patente proizveli su van Srbije, gde su privrednici prepoznali šansu za dobar profit. Možda je vreme da se to promeni, da u svet ne izvozimo stručnjake već proizvode i ideje koje se rode i na čistom planinskom vazduhu.
Коментари