Архео-сафари, ботаничка башта... Винча као научно-истраживачки али и туристички центар
Представљен је капитални пројекат ревитализације и реконструкције Археолошког локалитета Бело брдо Винча. Укупна улагања су три милиона евра.
Један од најзначајнијих локалитета неолитске културе Бело брдо у Винчи требало би да постане научно-истраживачки центар за проучавање неолита у Европи.
Неолитско наслеђе у Винчи је велики научни, културни и туристички потенцијал.
„Управо сада се спремамо да кренемо у процес санације испод профила локалитета Винча, који ће нам помоћи да санирамо клизиште, које активно ургожава локалитет, и тиме ће се отворити пут за све ствари које планирамо на самом локалитету", рекао је извршни менаџер пројекта Мирослав Кочић.
Након експропријације земљишта и уређења, планирано је да се поставе лаке конструкције, које ће посетиоцима омогућити да прате истраживања и ревитализацију.
„Одмах након тога, улазимо у уређење приобаља Дунава, затим уређење приобаља локалне реке Болечице, што ће изузетно бити важно за локално становништво јер ће добити свој парк на Дунаву и на локалној реци и наравно изградња Центра за посетиоце који ће бити на самом ушћу Болечице у Дунав", истакла је Бојана Вишекруна, сваетница председнице Владе Србије за креативне индустрије и науку.
Посебна пажња посвећена је развоју овог подручја за локално становиништво.
„Овај пројекат могу назвати једном речју - будућност је почела за Винчу, Гроцку и Београд. Сваки туриста који допутује у Београд и хоће нешто да види, требало би да сврати у Винчу. То треба да буде савршена атракција, за све туристе, а поготово за ову месну заједницу и Београд, један нови садржај", рекао је становник Винче Петар Павловић.
Амбициозни план подразумева и изградњу Археолошког парка, Архео-сафарија, као и Ботаничке баште у Винчи. У археолошко налазиште Бело брдо Влада Србије уз подршку америчке амбасаде уложиће укупно три милиона евра.
Коментари