Изложба о људској невиности у Галерији „Хаос“

Изложба пољске уметнице Ите Харензе у Галерији "Хаос", која је истог дана отворена и затворена због проглашења ванредног стања, сада је пред београдском публиком до краја маја.

Ова млада уметница публици у Београду представља се са серијом цртежа, насловљених "Сопствене слике" - сачињених од портрета који приказују на који начин она види људску невиност. Ита Харенза бави се односом акта и пејзажа. Цртеже, настале комбиновањем принтова, фотографија, графика и директних интервенција графитним прахом, доживљава као подсећања на појмове из снова, који нису сасвим јасни, те посетиоце само један запамћени детаљ води ка интерпретацији његовог симболичког значења. Њени радови свакако остају отворени за разна читања, личне интерпретације и машту.

Ита Харенза потиче из уметничке породице. Ова сликарка, графичарка и дизајнерка, већ има бројне награде и стипендије, а 2012. године је основала и води сопствену галерију у Талкама, а од 2019. у Решелу, у Пољској.

Ликовно образовање започела је у Ликовном лицеју Артур Гротгер у Супрасаљу, где је специјализирала - уметничку тканину. Од 2006. до 2011. године студирала је на Академији ликовних уметности у Лођу, дипломирала на Одељењу графике. Магистрирала је са темом "Метафора у стваралаштву савремених лођских графичара", докторирала је на тему "Прогон из раја" код професора Јана Шматлоха, а тему је позајмила од истоимене Мазачове фреске која се налази у капели Бранкачи у цркви Санта Марија дел Кармине у Фиренци.

Ита Харенза је успешна у примени разних техника, типографских знакова, колажа, пастела и цртежа, којима је постигла веома занимљиве ефекте. Оно што додатно истиче метафоричност порука њених радова, могућност повезивања прошлости и садашњости јесте примена звука у виду гласова, шапата, једва чујних разговора, који су пратили слике.

Изложба у Галерији „Хаос" отворена је од 12 до 20 часова, сваког дана осим недељом.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 15. јануар 2026.
4° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом