Година у знаку Александра Белића – лингвиста, академик, уметник

Српска академија наука и уметности је одлучила да ову годину посвети академику Александру Белићу, једном од водећих српских и светских слависта прве половине двадесетог века, који је био и дугогодишњи председник Српске краљевске академије и Српске академије наука.

„Институту за српски језик САНУ припала је велика част тиме што је позван да заједно са читавом академијом обележи тако значајну годишњицу водећег српског и светског слависте и лингвисте прве половине 20. века“, рекао је др Владан Јовановић.

У фебруару ће бити формиран организациони одбор, па ће се тада знати које су све активности предвиђене у оквиру обележавања годишњице.

За сада је познато да ће бити организован научни скуп посвећен Александру Белићу, највероватније у новембру.

„Предвиђено је и да се направи изложба посвећена његовом животу и делу, с тим што неће бити фокусирана само на језик. Александар Белић је био једна сложена личност и његов рад је био толико разгранат, па се бавио и другим активностима – био је председник Академије, бавио се сликањем у акварелу, волео је музику, а био је и народни посланик пре Другог светског рата“, навео је Јовановић.

Научник првог реда

Према његовим речима, професионални рад Александра Белића показује да се ради о научнику првог реда, у складу са чиме је тротомно дело о његовом животу издато 2018. године названо – Александар Белић, српски лингвиста века.

„Слободно се може рећи да је заорао дубоку бразду науке о језику и поставио темеље фундаменталним областима науке о српском језику, дијалекталогије, акцентологије, историје српског језика, граматике“, истакао је Јовановић.

четвртак, 29. јануар 2026.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом