Читај ми!

Када полен загорча пролеће – ко може да добије персонализовану вакцину против алергије

Ако вам је ових дана чешће потребна марамица или вам сузе очи, за то би могли да буду кривци јасен, тиса или чемпрес. Ових дана, показују мерења, веома је висока концентрација полена ових биљака. Алергије кваре уживање у пролећу. То најбоље знају они који сваке године имају тај проблем. Ко и под каквим условима може до вакцине против алергије?

У лабораторијама Института „Торлак“ праве се персонализоване вакцине против различитих алергена, попут алергена полена траве или пчеле. Пацијент долази, преузима вакцину и одлази код свог лекара где ће примити терапију.

„Персонализоване, то значи да се ради на име пацијента, не примењују сви пацијенти исту комбинацију алергена и не примењују по истој шеми, то све опет модулира алерголог, имунолог. Када је у питању алергенска имунотерапија то се користи пар месеци пред сезону, тада се препоручује започињање алергенске имунотерапије, како би се имуни систем навикао да толерише алергије током сезоне и користи се у периоду од три до пет, а што се тиче алергена гриња он се може започети током целе године“, наводи Милица Јовић са Одсека за производњу алергена Института „Торлак“.

У просторије за производњу вакцина нисмо могли да уђемо јер је то строго забрањено. Ипак, саговорници откривају да је производња потпуно индивидуална и да никада унапред не знају које количине и које алергене ће припремати током дана. Према подацима Института, годишње се произведе око 20.000 доза ових вакцина.

„С обзиром на динамику производње у сваком тренутку имамо припремљене дозе неких појединачних алергена, неке уобичајене мешавине, уколико специјалиста алерголог који ординира терапију захтева неку специфичну мешавину, то се практично за један дан изради за пацијента, мало дуже се чека на издавање терапије“, истиче имунолог др Гордан Благојевић са Одсек за имунологију и бактериологију Института „Торлак“.

Вакцине нису бесплатне, а цена једне бочице зависи од концентрације и врсте алергена и креће се од хиљаду до неколико хиљада динара. За оне који се плаше инјекција, постоје капи, које се узимају код куће, а ефикасност је слична.

„Само се почетна доза имунотерапије узима у ординацији код лекара који ординира терапију и онда се наставља код куће, док терапија у форми вакцине која се даје у форми инјекције се искључиво примењује у болничким условима и ту су знатне више дозе алергена и безбедносни профил је такав да је неопходно да се примењује у болничким условима под надзором лекара“, истиче Благојевић.

Како тврде у „Торлаку“, пацијенти који су примили ову терапију кажу да су се алергије или потпуно повукле или се испољавају у много блажој форми.

субота, 14. март 2026.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом