Читај ми!

Zašto kuće u Los Anđelesu tako brzo i lako gore

Brzina kojom požari gutaju čitava naselja u Los Anđelesu otvaraju pitanja efikasnosti vatrogasne službe, ali i kvaliteta kuća i urbanističkih rešenja koja pogoduju širenju požara. Posebno pitanje je zašto se u gašenju ne koristi voda iz okeana na čijoj obali se grad nalazi.

Požari koji trenutno besne u Los Anđelesu ostavljaju za sobom katastrofalne posledice, a brzina kojom se vatra širi i uništava domove izaziva posebnu pažnju. Postoji više razloga zbog kojih kuće u ovom gradu tako lako i brzo izgore.

Suša i visoke temperature koje pogađaju Kaliforniju dovode do isušivanja vegetacije i građevinskih materijala, što ih čini izuzetno zapaljivim. Mnoge kuće su izgrađene od drveta i drugih materijala koji podstiču širenje vatre. Dodatni problem predstavljaju jaki Santa Ana vetrovi, koji ne samo da rasplamsavaju požare, već i prenose varnice na velike udaljenosti, izazivajući nova žarišta.

Blizina kuća i velika gustina naseljenosti u Los Anđelesu omogućavaju da se vatra lako prenosi sa jedne građevine na drugu. Neki stanovnici, uprkos upozorenjima, ne održavaju zaštitne zone oko svojih domova, ostavljajući zapaljive materijale u blizini. Ograničeni resursi vatrogasnih službi, kao i nepristupačan teren u nekim delovima grada, otežavaju brzu i efikasnu intervenciju.

Razlozi za pad pritiska u hidrantima tokom požara u Los Anđelesu

Jedan od ključnih problema koji otežava gašenje požara u Los Anđelesu jeste pad pritiska u hidrantima, što direktno utiče na efikasnost vatrogasnih službi. Ovaj problem je rezultat kombinacije više faktora koji zajedno stvaraju ozbiljne prepreke u borbi protiv vatre.

Prvo, ekstremna potrošnja vode tokom požara dovodi do preopterećenja vodovodnog sistema. Vatrogasne službe koriste velike količine vode kako bi pokušale da ugase intenzivne požare, što stvara pritisak na infrastrukturu koja nije dizajnirana za takvu vrstu opterećenja. Drugo, starost i neodržavanje vodovodne mreže u pojedinim delovima grada dodatno doprinose padu pritiska. Mnogi cevovodi su izgrađeni pre nekoliko decenija, što rezultira kvarovima i curenjem vode.

Pored toga, rast naseljenosti i urbanizacija doveli su do povećane potrošnje vode u domaćinstvima i industriji, što smanjuje dostupnost vode u hitnim situacijama. Požare prate i tehnički kvarovi na pumpama ili regulatorima pritiska što prouzrokuje privremeni prekid ili drastično smanjenje protoka vode ka hidrantima. Jaki vetrovi, koji su čest pratilac ovih požara, takođe mogu oštetiti infrastrukturu, uključujući električne sisteme koji napajaju pumpe za vodu.

Lokalne vlasti su istakle da je problem često uzrokovan i nedovoljnim planiranjem i nedostatkom rezervnih izvora vode u kriznim situacijama. Požari velikog obima zahtevaju brz odgovor, ali kada pritisak u hidrantima padne, vatrogasci gube dragoceno vreme u potrazi za alternativnim izvorima vode.

Ova situacija otvorila je veliku debatu u javnosti o potrebi za ulaganjem u modernizaciju vodovodne mreže i uspostavljanje efikasnijih mehanizama upravljanja vodnim resursima, kako bi se sprečile slične krize u budućnosti. 

Kritike na račun vatrogasaca i zašto se morska voda ne koristi u gašenju požara

Učestale kritike na račun vatrogasnih službi u Los Anđelesu uglavnom su usmerene na probleme sa logistikom, brzinom reakcije i efikasnošću. Građani su i ranije često ukazivali na kašnjenja u intervencijama, posebno u gusto naseljenim ili izolovanim područjima.

Pored toga, nedovoljan broj vatrogasaca i opreme, kao i nedostatak adekvatne koordinacije između lokalnih i državnih agencija, dovode do nezadovoljstva javnosti. Ranije pomenuti problemi sa hidrantima dodatno komplikuju situaciju i stvaraju utisak da službe nisu dovoljno pripremljene za krize ovog obima.

Što se tiče upotrebe morske vode u gašenju požara, postoji više razloga zašto se ona ne koristi u širem obimu. Morska voda može izazvati koroziju na vatrogasnoj opremi, uključujući avione, pumpe i cevovode, ali taj problem može se ublažiti ispiranjem sistema nakon upotrebe.

Glavna briga je bezbednost pilota i aviona, jer uzimanje vode iz uzburkanog mora može biti rizično i opasno. U većini slučajeva, jezera i rezervoari su bezbedniji i bliži izvor vode za gašenje požara.

Korišćenje morske vode za vodovodne sisteme takođe nije praktično zbog njene korozivne prirode i potrebe za transportom do privremenih rezervoara. Pored toga, morska voda može oštetiti vegetaciju i zemljište, jer je potrebno mnogo vremena da se zemlja oporavi od salinizacije.

Ipak, u hitnim slučajevima, vatrogasne službe ponekad koriste morsku vodu, ali uz posebne procedure. Vatrogasni čamci i službe pored obale imaju planove za njeno korišćenje.

субота, 11. јануар 2025.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње