Читај ми!

Tramp ponovo uzburkao duhove, preti da će preuzeti Panamski kanal

Kao i tokom prvog predsedničkog mandata, Donald Tramp ne prestaje da iznenađuje domaću i svetsku javnost i pre nego što je preuzeo drugi. Preti i ponovnim uvođenjem američke kontrole nad Panamskim kanalom, zbog previsoke cene za korišćenje tog prolaza. Predsednik Paname odgovara - nema pregovora o suverenitetu i nezavisnosti zemlje. Novoizabrani američki predsednik kaže i da arktičko ostrvo Grenland treba da bude u američkom vlasništvu.

Govoreći pred pristalicama u Arizoni, Donald Tramp je rekao da neće dozvoliti da Panamski kanal padne u pogrešne ruke, upozoravajući na potencijalni kineski uticaj. Kina ne kontroliše niti upravlja kanalom, ali deo kompanije sa sedištem u Hongkongu već dugo upravlja lukama koje se nalaze na ulazima u kanal na Karibima i Pacifiku.

"Kada je predsednik Džimi Karter glupo predao kanal, dao ga je za jedan dolar. Tokom njegovog mandata samo je Panama upravljala kanalom, a ne Kina ili neka druga zemlja. SAD su korisnik broj jedan Panamskog kanala, sa 72 odsto udela u tranzitu robe koja stiže iz američkih luka. Mislite o tome. Mi smo ga izgradili, mi ga najviše i koristimo", istakao je Tramp.

Kanal je otvoren 1914. godine. Sjedinjene Američke Države su upravljale njime sve do 1977. godine. Nakon perioda zajedničke uprave, Vašington je u potpunosti predao kontrolu nad prolazom 1999. godine. Predsednik Paname kaže da svaki kvadratni metar kanala i okolnih oblasti pripada Panami i da će tako i ostati. U tome ga podržava predsednica Meksika.

"Kanal ne kontrolišu ni Kina, ni Evropska unija, ni SAD. Odbacujem bilo kakve lažne interpretacije. Kanal će ostati u rukama Paname, kao naše nasleđe. Očekujem da ćemo očuvati dobre odnose sa novom američkom vladom, uz uzajmano poštovanje", napomenuo je predsednik Paname Hoze Raul Mulino.

Buru je izazvala i Trampova izjava o statusu Grenlanda. Smatra da ta autonomna teritorija Danske, zbog nacionalne sigurnosti i slobode širom sveta, treba da bude pod američkom kontrolom, o čemu je govorio i tokom prvog predsedničkog mandata.

"Grenland nije na prodaju. Nije bio ni 2019. kada je stigla prva ponuda. Želimo veću saradnju sa Amerikancima u odbrani, obrazovanju i biznisu, ali nismo na prodaju i nećemo biti pod njihovom kontrolom", kaže poslanica u parlamentu Danske Aja Čemnic.

Kristijan Keldsen, direktor "Grenland biznisa" kaže da na to treba gledati kao poziv na dijalog. "SAD su naš važan partner, postoji duga istorija odnosa Amerike i Grenlanda. Mislim da ne manjka političkog interesa da se nastavi saradnja", dodaje Keldsen.

Ostrvo, čiji je glavni grad bliže Njujorku nego Kopenhagenu, ima bogata nalazišta minerala, nafte i gasa. Strateški je važno za američku vojsku koja tu ima veliku bazu ratnog vazduhoplovstva, kao i za sistem za rano upozoravanje na balističke projektile.

среда, 25. децембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње