Simić: SAD neće stajati iza Izraela ako krene u nekontrolisanu odmazdu
Profesor međunarodnih odnosa i dekan Fakulteta političkih nauka Dragan Simić kaže za RTS da je ključno u ovom trenutku da se vidi dokle će Izrael ići sa odmazdom. Poručuje i da savezništvo SAD i Izraela nije potpuno neupitno. Amerika nije bezuslovno iza Izraela ukoliko Izrael krene u nekontrolisanu odmazdu, naglašava Simić.
Ako je Gaza pre najnovijeg sukoba zvana "logorom na otvorenom", sada izgleda kao pakao na zemlji. Neslućene su razmere humanitarne katastrofe, bez struje i vode za više od dva miliona Palestinaca na prostoru od 40 kilometara obale. Hamas ih poziva da ostanu kod kuće i bore se protiv Izraela.
Izrael turira tenkovima spreman da sravni Hamas sa zemljom. Za to vreme, palestinskom stanovništvu poručuju da beži na jug i u Egipat. Prati se reakcija libanskog Hezbolaha koji je repetirao oružje na američke brodove. Prati se i reakcija Saudijske Arabije kao američkog partnera i reakcija Irana, kao prijatelja Hamasa, ali najpre izraelskog i američkog neprijatelja.
Govoreći o tome od čijeg narednog poteza zavisi budućnost ovog regiona i sveta, Dragan Simić kaže da je to teško reći.
"Kao što je i sam događaj izbio, ako bismo parafrazirali Nasima Taleba kao svojevrsni crni labud koji doplovio sa horizonta potpuno neočekivano i svi se bavimo već gotovo dve godine ukrajinskim sukobom i nekim drugim mogućim žarištima. Mislilo se, svakako i u Izraelu, što je bilo katastrofalno pogrešno, da su ipak odnosi koliko toliko pacifikovani i da je nađen nekakav modus vivendi u suživotu Izraelaca i Palestinaca. Međutim, dogodilo se što se dogodilo", navodi Simić.
"Najvažnije videti koliko daleko će Izrael ići"
Poručuje da je u ovom trenutku najvažnije da se vidi koliko će Izrael ići daleko.
"Ne da li će biti odmazde zbog ovog napada koji Izrael mislim s pravom poredi sa 11. septembrom 2001. godine i onim što je dogodilo u Americi. Dakle, odmazde će svakako biti, ali kakva će ona biti? To je vrlo važno. Koliko će Izrael ići daleko, jer tu postoji taj rizik o kome sve vreme svih ovih dana analitičari u svetu govore – da li će se preći na ubijanje civilnog stanovništva", ističe Simić.
Objašnjava da bi to moglo da uvuče u rat i one arapske režime koji u ovom trenutku relativno mirno, uz osude posmatraju to što se događa u Gazi.
"Tada bi oni morali da reaguju pod pritiskom svog stanovništva, takvi režimi koji su inače vezani različitim bezbednosnim aranžmanima upravo sa SAD", dodaje Simić.
Ukazuje i da Iran čeka u pozadini i već je zapretio da će ući u nekom trenutku u sukob ukoliko se nastavi napad na Gazu.
Može li Egipat da bude garant mira
Govoreći o tome da je li Egipat garant mira, odnosno posrednik, Simić kaže da se i u ovoj situaciji potvrđuje ono što decenijama znamo kada analiziramo Bliski istok – da je Egipat najvažnija arapska zemlja.
"Sada i druge arapske zemlje nastoje da zauzmu to mesto. Međutim, i sada vidimo koliko je važan stav Egipta i ne slučajno državni sekretar Blinken je upravo išao u Kairo da razgovara sa El Sisijem, sa egipatskim zvaničnicima o tome kako će Egipat reagovati. Gaza je naslonjena na Egipat. Traži se od stanovništva Gaze, zbog njihove bezbednosti, da bi očuvali živote, da idu ka jugu, odnosno da idu ka Egiptu", objašnjava Simić.
Ističe da ćemo videti kako će se sve dalje razvijati.
"S druge strane, Hamas poziva stanovništvo da ostane. Pitanje tih bolnica, kako se one mogu pomerati. I sve drugo što je vezano za borbu u naseljenim područjima, a to je najgušće naseljen prostor verovatno na planeti", dodaje Simić.
"Hamas tempirao vreme napada dan pre 50. godišnjice Jomkipurskog rata"
Na pitanje da li ovo liči na ratove koje smo imali 1948, 1967, 1973. godine ili je ovo, kako izraelski premijer Benjamin Netanjahu kaže, borba koja će zauvek promeniti Bliski istok, Simić kaže da ima mnogo sličnosti.
"Hamas je započeo napad dan pre obeležavanja 50 godina od Jomkipurskog rata. Tako da, verovatno su i oni birali ili čekali ili tempirali da nekako u to vreme se krene sa prvo raketnim napadom, a onda, što se nije očekivalo, da probiju te barijere koje je Izrael postavio između Izraela i Gaze i da krenu i fizički da nasrnu na izraelsku teritoriju, da uzmu toliki broj talaca i da počine masovne zločine kakav jevrejski narod ne pamti gotovo od Holokausta", poručuje Simić.
Naglašava da je to izazvalo “opravdani gnev sa izraelske strane“.
"Međutim, sada je na delu i u pitanju ono čemu se i u Americi često govori, koja je najbliži saveznik Izraela, a to je do koje će se mere ići u toj odmazdi", ističe Simić.
Šta je interes Amerike
Kada je reč o tome šta je interes Amerike, Simić napominje da je njihov interes da se sačuva stabilnost regiona i da se dođe do nekakvog trajnog rešenja, kao i čitavog sveta.
"Amerika nema interes da tu izbije veći sukob i veći rat. Niko nema takav interes u ovom trenutku. Osim što je Hamas pomislio, ja bih rekao, pogrešno. Premda su jedan svoj cilj ipak ostvarili. Skrenuli su, ako su to želeli, pažnju svetskog javnog mnjenja na nerešeno pitanje palestinske države sa jedne strane. S druge strane, ukoliko su to želeli, a mislim da su želeli, zaustavili su sporazume koji su bili veoma blizu da uspostave diplomatske odnose između Izraela i Saudijske Arabije, što bi u velikoj meri izbacilo Iran iz igre, trajno ga izolovalo, a samim tim i Palestinu", objašnjava Simić.
Ukazuje da su zaustavili taj mirovni proces koji je obećavao da može doneti trajni mir, trajnu ravnotežu tom regionu.
Kada bi SAD okrenule leđa Izraelu
Govoreći o tome može li Amerika da se postavi kao ključni igrač, Simić kaže da savezništvo SAD i Izraela nije neupitno.
"Ako neko dođe blizu izraelskih i libanskih obala sa dva takva nosača aviona kao su 'Ajzenhauer' i 'Ford', taj svakako ima argumente, vrlo snažne argumente u svojoj ruci. Pritom, same SAD su najbliži saveznik Izraela, međutim to savezništvo nije potpuno neupitno ukoliko bi Izrael prešao neke granice koje se tiču odnosa prema civilnom životu, prema vladavini prava", poručuje Simić.
Na pitanje jesu li te granice već pređene, Simić kaže: "Te su granice pređene od strane Hamasa u ovom trenutku, napadom Hamasa na Izrael i njegovo stanovništvo".
Naglašava da Amerika nije bezuslovno iza Izraela ukoliko Izrael krene u nekontrolisanu odmazdu. Poručuje i da to može da našteti samom Izraelu.
"Na čelu Izraela je sada jedna konzervativna vlada koja je uspela da okupi kakav takav ratni kabinet. Izriču se naravno u besu pretnje da će uništiti Gazu i sravniti je sa zemljom. To se može donekle razumeti, ali to se ne može i opravdati. Kako sukob bude duže trajao, ključni igrači, čak i same SAD i svetsko javno mnjenje, međunarodna zajednica, Evropska unija, okrenuće se protiv Izraela ukoliko bude prešao neke granice", zaključuje Simić.
Коментари