Читај ми!

Afrički lideri na hitnom samitu povodom puča u Nigeru, hunta upozorava da se sprema vojna intervencija

Lideri zapadnoafričkih zemalja sastaće se danas u Nigeriji kako bi razmotrili dalje korake i načine pritiska na vođe vojne hunte u Nigeru, u nameri da ih primoraju da što pre u zemlji vrate ustavni poredak i demokratsku vlast. Pučisti tvrde da se, u saradnji sa zapadnim zemljama, sprema vojna intervencija u glavnom gradu Niameju.

Šefovi 15 članica Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država i osmočlane Zapadnoafričke ekonomske i monetarne unije trebalo bi da se danas sastanu na hitnom samitu u Nigeriji.

Očekuje se da će suspendovati Niger iz svojih institucija, izolovati zemlju od regionalne centralne banke i finansijskog tržišta i zatvoriti granice.

Dok lideri susednih afričkih zemalja traže načine da što pre vrate na vlast svrgnutog predsednika Nigera Muhameda Bazuma, vojna hunta upozorava na mogućnost direktne vojne intervencije u glavnom gradu Nijameju.

"Cilj sastanka je da se odobri plan agresije na Niger kroz neposrednu vojnu intervenciju u Niameju, u saradnji sa drugim afričkim zemljama koje nisu članice i određenim zapadnim zemljama. Želimo još jednom da podsetimo sve avanturiste na našu čvrstu rešenost da branimo svoju domovinu", istakao je portparol hunte u saopštenju objavljenom na državnoj televiziji u subotu uveče.

Vođe hunte su pozvale građane glavnog grada da izađu na ulice u sedam sati po lokalnom vremenu i pokažu podršku novim liderima.  

Hiljade pristalica puča marširalo je ulicama Nijameja mašući ruskim zastavama, uzvikujući ime predsednika Rusije Vladimira Putina i osuđujući bivšu kolonijalnu silu Francusku.

Afrička unija dala ultimatum, EU i SAD prete sankcijama

Vojni puč u Nigeru već su osudile susedne afričke zemlje i međunarodni partneri koji su odbili da priznaju nove lidere i zahtevaju da se predsednik Bazum što pre oslobodi i vrati na vlast.

Za Bazuma se nije čulo još od četvrtka, kada je zatvoren u predsedničkoj palati, iako ga Evropska unija, SAD i druge zapadne zemlje još priznaju kao legitimnog predsednika.

Nakon hitnog sastanka u petak, Afrička unija je dala ultimatum vojsci da se vrati u kasarne i uspostavi ustavni poredak u roku od 15 dana.

Evropska unija je obustavila finansijsku podršku i bezbednosnu saradnju sa Nigerom, dok i SAD prete sankcijama i zahtevaju momentalno oslobađanje svrgnutog predsednika Bazuma.

Državni sekretar SAD Entoni Blinken istakao je da ekonomsko i bezbednosno partnerstvo SAD i Nigera, vredno više stotina miliona dolara, zavisi od demokratske vlade i ustavnog poretka.

Niger je pre vojnog puča važio za stabilnog i pouzdanog partnera Zapada u nestabilnom podsaharskom regionu Zapadne Afrike. Zemlja je koja je primala najveću zapadnu pomoć i ključni partner Evropske unije u kontroli migracije iz podsaharske Afrike.

U nekoliko baza nalazi se oko 1.500 francuskih i 1.100 američkih vojnika, kao i više dronova kojima Amerikanci nadziru pripadnike afričkih podružnica Al Kaide i Islamske države.

Lideri puča proglasili su u petak generala Abdurahamana Tijanija za šefa države i potvrdili da je bivši predsednik Muhamed Bazum zbačen. Ustav je suspendovan, a vlada raspuštena, objavila je na državnoj televiziji grupa vojnika, nakon što su zatočili predsednika Bazuma u njegovoj palati.

петак, 22. новембар 2024.
1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње