Читај ми!

Šest stvari koje treba znati o sahrani kraljice Elizabete Druge

Mediji je već najavljuju kao "sahranu veka" zbog broja svetskih lidera koji će prisustvovati, ali i zbog značaja koji je Elizabeta Druga imala tokom sedamdeset godina duge vladavine.

Na sahrani se očekuje više od pet stotina šefova država ili vlada uključujući i kraljeve, kraljice, šeike, sultane i japanskog cara. Pozvani su, praktično, lideri svih zemalja sa kojima Velika Britanija održava diplomatske odnose izuzev predsednika Rusije i Belorusije, zbog rata u Ukrajini, kao i Sirije, Mjanmara, Avganistana i Venecuele sa kojima su odnosi veoma slabi. Severnoj Koreji i Iranu je rečeno da pošalju ambasadore umesto predsednika, prenose britanski mediji.

Ovaj skup visokih zvaničnika predstavljaće logistički i bezbednosni izazov najvišeg nivoa. Svi zvaničnici će u Vestminstersku opatiju biti prevezeni u luksuznim autobusima osim američkog predsednika, koji se isključivo vozi u sopstvenom automobilu nazvanom "Zver". Protokol posebno mora da vodi računa koga će smestiti u koji autobus i kasnije ko će gde sedeti tokom službe.

Kovčeg sa telom kraljice biće u zgradi parlamenta u Vestminsteru od 10.45 po lokalnom vremenu (11.45 po centralnoevropskom vremenu) gde građani odaju počast. Potom se prenosi u opatiju koja se nalazi u neposrednoj blizini.

Služba počinje u 11 (odnosno u podne po centalnoevropskom vremenu) i traje jedan sat, a završava se sa dva minuta ćutanja. Osim kenterberijskog nadbiskupa molitve će čitati i premijerka i predstavnici drugih konfesija.

Kovčeg sa telom kraljice će posle službe u opatiji biti prevezeno na lafetu, kroz London, u pratnji porodice do Velingtonovog luka, prolazeći usput pored Bakingemske palate. Na kraju tog puta kovčeg će sa lafeta biti prebačen u specijalno dizajnirani automobil marke "jaguar lend rover", koji će ga nešto većom brzinom odvesti do zamka Vindzor, gde će se obaviti opelo i sahrana. Vožnja kroz London do Vindzora trajaće oko četiri sata.

Telo kraljice prevoziće se na lafetu koji se koristi još od sahrane kraljice Viktorije 1901. godine za sahrane britanskih monarha.

Tradicija nalaže da u samom Vindzoru lafet ne vuku konji nego britanski mornari upravo zbog incidenta na sahrani kraljice Viktorije kada je došlo do zbrke sa konjima i priskočili su mornari koji su tu bili kao obezbeđenje na sahrani.

Opelo u Vindzoru počeće oko 16 časova i na njemu će biti prisutni samo članovi najuže porodice. Kraj opela je ujedno i kraj javnog dela sahrane. Telo će biti položeno u grobnicu pored kraljičinog muža princa Filipa i oca kralja Džordža Šestog oko 19.30 po lokalnom vremenu bez prisustva javnosti.

уторак, 05. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње