Читај ми!

Rat oko Nagorno-Karabaha – moguća intervencija ODKB-a ukoliko se naruši suverenitet Jermenije

Rat oko Nagorno-Karabaha nastavlja se u istom tonu – sukobljene strane daju često oprečne tvrdnje o teritoriji koju drže pod svojom kontrolom, uz isticanje neprijateljskih gubitaka u ljudstvu i tehnici.

Jermenski mediji javljaju da je tokom noći nastavljeno granatiranje prestonice Nagorno-Karabaha, Stepanakerta.

I pored žestog bombardovanja azerbejdžanske vojske, zamenik gradonačelnika Suren Tamrazjan kaže da je između 50 i 60 odsto civilne populacije Stepanakerta ostalo u gradu.

Ministarstvo odbrane Jermenije saopštilo je da su jermenske snage uništile tri skladišta goriva oružanih snaga Azerbejdžana, a da je u granatiranju pogođena i kasarna u kojoj je bilo oko 200 azerbejdžanskih vojnika.

S druge strane, Ministarstvo odbrane Azerbejdžana objavilo je snimak svojih vojnika kako lepe i kače državne zastave u Džabrajilu u Nagorno-Karabahu.

Vožnjom automobila u koloni, "oslobađanje" Džabrajila proslavilo se u azerbejdžanskoj prestonici Bakuu.

Baku je nastavio i sa optužbama da jermenska vojska granatira sela na teritoriji Azerbejdžana.

Jerevan negira da je Džabrajil osvojen, nudeći kao dokaz za to navodne satelitske snimke.

Nastavljaju se i diplomatski napori da dve strane polože oružje.

Zvanični Teheran upozorava da bi sukob u Nagorno-Karabahu mogao da eskalira i preraste u regionalni rat.

Iranski predsednik Hasan Rohani nada se da će se nakon višednevnih okršaja na to područje vratiti stabilnost, ali je i upozorio da je "potpuno neprihvatljivo" da granate i rakete greškom dospevaju na iransku teritoriju.

Rohanijevo upozorenje usledilo je nakon izveštaja da su minobacačke granate iz Azerbejdžana greškom pogađale pogranična sela u Iranu.

Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev kaže da se ne sme dozvoliti da se sukob u Nagorno-Karabahu prelije preko granica Jermenije i Azerbejdžana.

"Uprkos artiljerijskim granatiranjima sa jermenske teritorije, mi ne vršimo nikakve udare na Jermeniju, niti se prebacujemo na njenu teritoriju iako imamo mogućnosti za to", tvrdi Alijev.

Naglasio je da Jermenija pokušava da uključi evropske zemlje i Organizaciju ugovora o kolektivnoj bezbednosti u spor oko Nagorno-Karabaha, što smatra nedopustivim.

Predsednik Jermenije Armen Sarkisjan smatra da Turska ne može biti jer je, kako napominje, strana u sukobu.

Sarkisjan je rekao da će njegova zemlja podržati svaku inicijativu koja bi mogla dovesti do prekida vatre, uključujući posetu zakonodavca iz zemalja koje kopredsedavaju Minskoj grupi glavnom gradu nepriznate republike Nagorno-Karabah.

Pošto je francuski predsednik nedavno poručio da je Turska "prešla crvenu liniju", jer je u Nagorno-Karabah poslala "sirijske džihadiste", ministar spoljnih poslova te zemlje Žan Iv le Drijan rekao je da se Ankara "vojno umešala" na strani Azerbejdžana u Nagorno-Karabahu.

петак, 04. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом