Из министарства одбране Јерменије је саопштено да је у вечерњим часовима седам дронова срушено у области Варденис у Јерменији, преноси портал 1lurer.am.
Rat oko Nagorno-Karabaha – moguća intervencija ODKB-a ukoliko se naruši suverenitet Jermenije
Rat oko Nagorno-Karabaha nastavlja se u istom tonu – sukobljene strane daju često oprečne tvrdnje o teritoriji koju drže pod svojom kontrolom, uz isticanje neprijateljskih gubitaka u ljudstvu i tehnici.
Министарство одбране Јерменије: Срушено седам дронова
Власти Нагорно-Карабаха: Три новинара повређена током бомбардовања града Шуши
Три новинара су повређена током азербејџанског бомбардовања града Шуши у Нагорно-Карабаху, а један од њих је хоспитализован и налази се у тешком стању, саопштиле су власти региона Нагорно-Карабах, преноси Ројтерс.
Новинар који је у тешком стању је држављанин Русије и уредник руског портала Сегодња.ру, додале су власти.
Један од преосталих повређених новинара је држављанин Јерменије, док други новинар ради за стране медије и није одмах идентификован, казале су власти региона Нагорно-Карабах.
(Ројтерс)
Зас: ОДКБ би могао да интервенише уколико суверенитет Јерменије буде угрожен
Генерални секретар Организације Уговора о колективној безбедности (ОДКБ) Станислав Зас рекао је да би та организација, чија је и Јерменија чланица, могла да интервенише уколико суверенитет Јерменије буде угрожен, известио је Интерфакс, преноси Ројтерс.
Зас је навео да ОДКБ не одобрава потезе које чине Турска и друге земље у сукобу Азербејџана и Јерменије, осим оних који су усмерени на успостављање мира.
Осим Јерменије, чланице ОДКБ-а су и Русија, Белорусија, Казахстан, Киргистан и Таџикистан.
(Ројтерс)
Почели разговори Минске групе са представницима Азербејџана у Женеви
Медијатори ОЕБС-ове Минске групе почели су разговоре о ситуацији у Нагорно-Карабаху са представницима Азербејџана у Женеви, јавила је агенција РИА.
Према једном од чланова Минске групе из Француске, разговори се одвијају на тајној локацији, иза затворених врата, преноси сајт 1lurer.am.
У разговорима учествују представници свих чланица Минске групе коју чине САД, Француска и Русија.
(1lurer.am)
У бомбардовању оштећена Црква Светог Христа Спаситеља
Азербејџанске снаге бомбардовале су Цркву Светог Христа Спаситеља познату и као Kазанчецоц, симбол града Шуши у Нагорно-Kарабаху, преносе јеременски медији.
Власти Нагорно-Kарабаха објавиле су снимке на којима се види да је црква прилично оштећена, наводи Јерменпрес.
Грађена од 1868. до 1887. године црква је седиште епархије Нагорно-Kарабаха Јерменске апостолске цркве.
Висока 35 метара црква је обележје Шушија и Нагорно-Kарабаха.
(Tанјуг)
Ново гранатирање Степанакерта
Азербејџанске снаге поново су гранатирале Степанакерт у Нагорно-Kарабаху.
Kако јавља дописник агенције Тас са лица места, чуло се укупно шест експлозија.
(Танјуг)
Представнци Минске групе са азербејџанским шефом дипломатије у Женеви
Азербејџански министар спољних послова Јеихун Бајрамов састаће се у четвртак у Женеви изасланицима САД, Русије и Француске, док ће се јерменски шеф дипломатије Јерменије Зохраб Мнацакањан у понедељак у Москви састати са званичницима три државе.
(Ројтерс)
Азербејџанско тужилаштво: Од почетка сукоба погинуо 31 цивил
Поред тога, оштећена су 133 цивилна објекта и 928 кућа.
(525.аz)
Још 30 погинулих бораца војске Нагорно-Карабаха
Министарство одбране непризнате Републике Арцах саопштило да је је погинуло још 30 припадника снага безбедности, укупно 350 од 27. септембра када је почео сукоб са азербејџанским снагама.
(Ројтерс)
Јерменија: Оборена два азербејџанска дрона
Министарство одбране Јерменије саопштило је да су оборена два азербејџанска дрона у Нагорно-Kарабаху.
"На јужном правцу фронта уништена су два противничка дрона", написала је портпаролкa министарства одбране Јерменије Шушан Степањан на Фејсбуку, преносе РИА Новости.
(Танјуг)
Пашињан и Алијев кажу да се залажу за прекид сукоба
Премијер Јерменије Никол Пашињан изјавио је да питање Нагорно-Kарабаха не може да се реши насиљем и позвао међународну заједницу да призна независност тог региона у саставу Азербејџана са већинским јерменским становништвом.
Истовремено, председник Азербејџана Илхам Алијев каже да примирје у Нагорно-Kарабаху, где већ 11 дана трају сукоби, не може бити унилатерално.
Пашињан и Алијев дали су одвојене интервјуе за Јуроњуз у којима су изнели међусобне оптужбе о томе ко је одговоран за ескалацију сукоба.
"Примирје не може да се постигне једнострано. То треба да буде билатерална одлука. Поред тога, треба и да се примени на терену", рекао је Алијев.
Према његовим тврдњама, Јерменија је напала њихове војне позиције, инфраструктуру и цивиле, преноси Тас.
С друге стране, јерменски лидер каже да позиција Јеревана остаје иста.
"Питање Kарабаха не може да се реши насиљем. Ниједно решење не може да се постигне насиљем", рекао је Пашињан.
(Танјуг)
Јереван: Одбијен напад, непријатељ се повлачи из Џабрајила
Непријатељ је рано јутрос покушао да нападне у правцу југа, али се после губитака технике и више од 20 погинулих и рањених војника повукао из предграђа Џебрајила, написала је на Фејсбуку портпаролка министарства Шушан Степањан.
(1lurer.am/en)
Баку поново оптужује Јереван за напад на азербејџанска села
У саопштењу се додаје да војска предузима "одговарајуће мере".
(oxu.az)
Jermenski mediji javljaju da je tokom noći nastavljeno granatiranje prestonice Nagorno-Karabaha, Stepanakerta.
I pored žestog bombardovanja azerbejdžanske vojske, zamenik gradonačelnika Suren Tamrazjan kaže da je između 50 i 60 odsto civilne populacije Stepanakerta ostalo u gradu.
Ministarstvo odbrane Jermenije saopštilo je da su jermenske snage uništile tri skladišta goriva oružanih snaga Azerbejdžana, a da je u granatiranju pogođena i kasarna u kojoj je bilo oko 200 azerbejdžanskih vojnika.
S druge strane, Ministarstvo odbrane Azerbejdžana objavilo je snimak svojih vojnika kako lepe i kače državne zastave u Džabrajilu u Nagorno-Karabahu.
Vožnjom automobila u koloni, "oslobađanje" Džabrajila proslavilo se u azerbejdžanskoj prestonici Bakuu.
Baku je nastavio i sa optužbama da jermenska vojska granatira sela na teritoriji Azerbejdžana.
Jerevan negira da je Džabrajil osvojen, nudeći kao dokaz za to navodne satelitske snimke.
Nastavljaju se i diplomatski napori da dve strane polože oružje.
Zvanični Teheran upozorava da bi sukob u Nagorno-Karabahu mogao da eskalira i preraste u regionalni rat.
Iranski predsednik Hasan Rohani nada se da će se nakon višednevnih okršaja na to područje vratiti stabilnost, ali je i upozorio da je "potpuno neprihvatljivo" da granate i rakete greškom dospevaju na iransku teritoriju.
Rohanijevo upozorenje usledilo je nakon izveštaja da su minobacačke granate iz Azerbejdžana greškom pogađale pogranična sela u Iranu.
Predsednik Azerbejdžana Ilham Alijev kaže da se ne sme dozvoliti da se sukob u Nagorno-Karabahu prelije preko granica Jermenije i Azerbejdžana.
"Uprkos artiljerijskim granatiranjima sa jermenske teritorije, mi ne vršimo nikakve udare na Jermeniju, niti se prebacujemo na njenu teritoriju iako imamo mogućnosti za to", tvrdi Alijev.
Naglasio je da Jermenija pokušava da uključi evropske zemlje i Organizaciju ugovora o kolektivnoj bezbednosti u spor oko Nagorno-Karabaha, što smatra nedopustivim.
Predsednik Jermenije Armen Sarkisjan smatra da Turska ne može biti jer je, kako napominje, strana u sukobu.
Sarkisjan je rekao da će njegova zemlja podržati svaku inicijativu koja bi mogla dovesti do prekida vatre, uključujući posetu zakonodavca iz zemalja koje kopredsedavaju Minskoj grupi glavnom gradu nepriznate republike Nagorno-Karabah.
Pošto je francuski predsednik nedavno poručio da je Turska "prešla crvenu liniju", jer je u Nagorno-Karabah poslala "sirijske džihadiste", ministar spoljnih poslova te zemlje Žan Iv le Drijan rekao je da se Ankara "vojno umešala" na strani Azerbejdžana u Nagorno-Karabahu.
Коментари