Previranja u Venecueli, Maduro najavljuje reforme
Sve više stanovnika Venecuele napušta tu zemlju i odlazi u susednu Kolumbiju, Ekvador, Peru ili Brazil. Kažu da je situacija u zemlji tragična, da su prodavnice prazne i da nema dovoljno hrane. Da bi se smirila hiperinflacija, skinuto je pet nula. Kritičari najavljene reforme predsednika Nikolasa Madura smatraju još jednim u nizu loših poteza koji će državu gurnuti dublje u krizu.
Kada preko Kolumbije dođu do Ekvadora, Venecuelanci najčešće spavaju pored puta, čekajući prevoz do najbližeg grada. Kažu da u Venecueli "nema novca, hrane, vode, struje". Čekaju da svane, i ako imaju sreće - autobusom odlaze u Peru.
U poslednje četiri godine, od kada traje recesija, Venecuelu je napustilo oko dva miliona ljudi.
Pre godinu dana Dejvid Pernija, napustio je Venecuelu i ostavio ženu i troje dece. U Peruu je građevinski radnik. Svoju budućnost vidi u Limi, gradu udaljenom 4.350 kilometara od Karakasa.
Budući da mnogo stanovnika Venecuele dolazi u tu zemlju, Peru je najavio da će od 25.avgusta za ulazak u tu zemlju biti potrebni pasoši. Zato ova dva dana mnogi koriste da uđu bez njega. U novoj grupi je i njegova porodica.
"Juče je bilo godinu dana kako sam napustio Venecuelu. Danas mi je stigla porodica. Ovaj dan ćemo slaviti kao veoma važan u našim životima", kaže Dejvid Peneira iz Lima.
"Moj muž ovde radi godinu dana. Dobro zarađuje. Više od tri godine, u Venecueli je kriza. Pošto on ne može da se vrati, mi smo došli ovde da budemo zajedno", kaže Janse Pernia iz Karakasa.
Najavljeno povećanje minimalca za 3.000 odsto
Stručnjaci upozoravaju kako će već mizerne plate stanovnika te države biti još niže, a da će kompanije teško preživeti povećanje poreza i minimalne plate.
Dok Međunarodni monetarni fond predviđa da će inflacija u Venecueli ove godine dostići milion odsto, predsednik te zemlje Nikolas Maduro najavljuje najveću ekonomsku refomu i povećanje minimalne plate za više od 3.000 odsto.
"Želim da se država oporavi i imam formulu za to. Verujte mi", rekao je poručuje Maduro.
Maduro tvrdi da je žrtva "ekonomskog rata" koji režira Vašington, a cilj je sabotiranje njegove vlade sankcijama i nameštanjem cena, navode agencije.
Na drugoj strani, posle decenije visokih cena nafte koje su podstakle potrošnju u toj članici OPEK-a, mnogi siromašni građani primorani su da kopaju po smeću u potrazi za hranom, jer su im se plate svele na samo nekoliko dolara mesečno.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар